Sipas matematikave të pushtetit, ky është kombinimi që siguron 70 deputetë

Sipas matematikës së qeverisë, ky kombinim do të siguronte mbi 70 mandate parlamentare, pra në rastin më të keq koalicioni do të kishte 72 dhe në rastin më të mirë 78 deputetë dhe një fitore të sigurt për kandidatin me konsensus për kreun e shtetit, shkruan gazeta “Sloboden Pecat”.

Më tej thuhet se Qeveria po punon intensivisht për realizimin e idesë së bashkimit në të ashtuquajturat Frontit evropian, por në të njëjtën kohë një strategji tjetër paralele për të fituar zgjedhjet, d.m.th. për të penguar VMRO-DPMNE-në opozitare që të gjejë veten në pozitë për të formuar qeverinë e re, informoi një zyrtar për “Sloboden Pechat” nga qeveria.

Skema që tani është në lojë dhe për të cilën kërkohet mbështetja dhe ndihma si nga partitë në pushtet në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri është që BDI dhe ASH në zgjedhje të paraqiten në një bllok dhe LSDM të formoj bllokun me Lidhjen Evropiane për Ndryshim të udhëhequr nga Izet Mexhiti, Bilall Kasami dhe Afrim Gashi. Këto dy blloqe më pas i koalicion paszgjedhor të formojmë një qeveri të përbashkët, duke i pamundësuar VMRO-DPMNE-së dhe të mos ketë shqiptar. parti që do të formonte qeveri me Hristijan Mickoskin.

Prandaj, sipas bashkëbiseduesit të gazetës, takimi partiak i LSDM-së me Vetëvendosjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Prishtinë nuk ka qenë aspak i rastësishëm, aq më tepër që ka ndodhur në periudhën parazgjedhore, edhe pse sipas njoftimeve zyrtare nga të dyja palët, takimi ishte në nivel të partive simotra.

Pasi formimi i Frontit Evropian u vonua dhe u bë i pasigurt, siç ishte konceptuar fillimisht nga kryeministri dhe lideri i LSDM-së Dimitar Kovaçevski dhe nga lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, të gjithë partnerët e qeverisë në listat e përbashkëta duhet të paraqiten në zgjedhjet parlamentare dhe të shkojnë me kandidat konsensual.

Tani strategjia e re që po punon paralelisht qeveria është koalicioni i përbashkët i BDI-së dhe Aleancës për Shqiptarët dhe në anën tjetër koalicion mes LSDM-së dhe opozitës Bashkimi Evropian për Ndryshim. Pas zgjedhjeve shqiptare LEN.

Plani bazohet në idenë që asnjë parti e shqiptarëve të mos dalë me kandidatin e vet për president, por që në raundin e parë zgjedhor të mbështesë kandidatin e LSDM-së./INA/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu