SpaceX thyen një tjetër rekord të pabesueshëm

SpaceX nisi të dielën Falcon 9, që mbante një numër rekord të satelitëve në bord. Raketa u lëshua me sukses nga Kepi Canaveral, Florida në 10:00 të mëngjesit.Andy Tran, një mbikëqyrës i prodhimit të SpaceX, tha se Falcon 9 mbante 133 “anije kozmike” komerciale dhe qeveritare, si dhe 10 satelitë SpaceX.

SpaceX po dërgon Falcon 9 nën një program “rideshare”, përmes të cilit firmat paguajnë kompaninë e themeluar nga Elon Musk për të shpërndarë teknologjitë e tyre në hapësirë. Kompania synon të dërgojë mijëra satelitë të vegjël në hapësirë ​​për të formuar një sistem global me bandë të gjerë të quajtur Starlink.

Shkencëtarët kanë shprehur shqetësime në lidhje me numrin e objekteve që bllokojnë hapësirën përreth Tokës. SpaceX thotë se satelitët e tyre janë krijuar për t’u djegur në atmosferë brenda disa vitesh.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu