“Super Topit të Artë”: Vetëm një lojtar e ka fituar deri më sot çmimin më prestigjoz individual, a do të jetë Messi i radhës?

Për vite me radhë Topi i Artë është parë si çmimi individual më prestigjioz që mund të fitojë një futbollist, por çfarë nëse para tij shtoni fjalën “Super”?

Çmimi i parë i Topit të Artë u dorëzua në vitin 1956 dhe një mori lojtarësh më të mëdhenj në botë e kanë marrë në dorë atë. Por vetëm njëri ka nderin nëse është fitues i ‘Super Topit të Artë’ dhe ai është legjenda e Real Madridit, Alfredo Di Stefano.

Di Stefano shënoi 308 gola për Realin dhe luajti një rol integral në pesë fitore radhazi të Kupës Evropiane midis viteve 1956 dhe 1960. Ai fitoi Topin e Artë dy herë, në 1957 dhe 1959, por tre vjet pas triumfit të tij të dytë, fituesi i çmimit të tij të triumfit, “France Football”, i përkujtoi sërish arritjet e tij në një mënyrë unike.

Për të shënuar 30 vjetorin e revistës “France Football”, ata shpërndanë Super Topin e Artë, me vetëm lojtarë evropianë në garë për çmimin. Di Stefano ka lindur në Argjentinë dhe ka luajtur atje deri në vitin 1949. Më pas ai përfaqësoi Kolumbinë dhe Spanjën, duke fituar nënshtetësinë që e kualifikoi për këtë trofe.

Legjendari Johan Cruyff dhe Michel Platini ishin mes të nominuarve, por çmimi shkoi për Di Stefano, 30 vjet pas fitimit të tij të dytë të Topit të Artë. Trofeu duket shumë i ngjashëm me Topin e Artë, por ka shumë topa të vegjël ari që kanë ngjashmëri me çokollatën Ferrero në bazë.

Çmimi i veçantë u vendos në Muzeun e Real Madridit në Santiago Bernabeu për vite me radhë, por më pas doli në ankand në Londër në shtator 2021 si pjesë e një ngjarjeje “Pronë nga pasuria e Alfredo Di Stefano” së bashku me ngjarjet e tjera ikonike, kujtime nga karriera e tij.

Sipas ankandeve të Julien , trofeu u shit për 187,500 paund.

Në vitin 1995, një ‘Topin e Artë’ që njihte yjet joevropianë iu dorëzua legjendës së Argjentinës Diego Maradona. Por pasi më në fund mori në dorë Kupën e Botës, shumë fansa mendojnë se shtatë herë fituesi i Topit të Artë, Lionel Messi, duhet të ketë versionin e tij të veçantë.

Njëri shkroi: “Super Topi i Artë, një çmim i dhënë lojtarit më të mirë të 3 dekadave të fundit, i fituar vetëm nga Di Stefano. Jepini Messit dhe le të jetë qershia në krye për historinë e tij joreale.

Një i dytë tha: “Para këtij momenti nuk e kisha idenë se ekzistonte, por tani e di që po, jepja Leos”.

Një tjetër shtoi: “Çfarë në thesaret e fshehura. Ai e meriton një të tillë.”- tha ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu