Ballina Etiketimet Lajmet e fundit nga Bota

Etiketim: Lajmet e fundit nga Bota

Putin në telashe, tani Perëndimi duhet t’i japë goditjen vendimtare

Tani në Moskë, por jo vetëm, po na thuhet se Rusia është shumë pranë arritjes së objektivave të saj në rajonin ukrainas të Donbasit....

Zelensky thotë se ukrainasit do të thyejnë ëndrrat e Moskës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se forcat e tij të armatosura nuk janë thyer moralisht, sa i përket përpjekjeve për të thyer ëndrrat...

Flamuri i Ukrainës u ngrit sërish në “Ishullin e Gjarpërinjve”

Flamuri ukrainas është ngritur edhe një herë në Ishullin e Gjarpërinjve pasi trupat ruse u tërhoqën nga rajoni javën e kaluar, tha sot një...

Rusia “dënon” SHBA-të për politikat jomiqësore pas pushtimit të Ukrainës: S’ka...

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin nuk do ta urojë homologun e tij amerikan Joe Biden në Ditën e Pavarësisë të SHBA-ve. Lajmin e ka...

Gabimi i “mos-poshtërimit” të Rusisë

Për javë, në mos muaj të tërë, kemi qenë dëshmitarë të një morie deklaratash dhe qëndrimesh, të cilat sugjerojnë që fuqitë globale ta ndihmojnë...

Scholz: Do të ndihmojmë Ukrainën por jo si një vend anëtar...

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi se Gjermania po diskuton me aleatët, në lidhje me garancitë për sigurinë që mund t’i ofrohet Ukrainës pas përfundimit...

Lukashenko: Nëse Ukraina na pushton, do të kundërpërgjigjemi

Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko është shprehur ditën e sotme se nuk është qëllimi i tij të përfshihet në konfliktin në Ukrainë. Por, ai...

Shefi i NATO-s: Greqia do të sigurojë anije për eksportin e...

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha sot se Greqia është e gatshme të ofrojë anije për të eksportuar grurin nga portet e...

Lavrov: Një “perde e re e hekurt” po vendoset mes Rusisë...

Ministri i Jashtëm i Rusisë ka thënë se një “perde e re e hekurt” po vendoset mes Rusisë dhe Perëndimit. “Praktikisht tashmë po vendoset....

Nga sot Ukraina do të eksportojë energji elektrike në Evropë

Duke nisur nga dita e sotme, Ukraina do mund të eksportojë energji elektrike në tregun evropian. Lajmin e ka bërë të ditur presidentja e...

Lajmet e fundit