Ballina Etiketimet Shqipe

Etiketim: shqipe

Ja çfarë përmban Ligji për gjuhën shqipe

Qeveria në seancën e sotme ka miratuar propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve. Kështu propozim ligji në fjalë që ishte pjesë e marrëveshjes mes...

Xhaferi flet sërish në gjuhën shqipe, ja çfarë i thotë Dimovskit

Gjatë seancës së sotme ku pritet formimi i qeverisë së re, kreu i Kuvendit Talat Xhaferi, ka folur sërish në gjuhën shqipe. Por, një gjë...

BDI dhe LSDM mirren vesh, denari edhe në gjuhën shqipe

Një ndër kërkesat e BDI-së, është që denari të jetë edhe në gjuhën shqipe, deklarojnë nga burimet partiake. LSDM dhe BDI ende janë në bisedime...

Sela: Propozimet e LSDM-së për gjuhën shqipe janë të papranueshme

Për Ziadin Selën propozimet e LSDM-së për gjuhën shqipe janë të papranueshme. Kryetari i LR-PDSH-së nuk zbulon se çfarë propozimesh janë dhënë, por shtonë...

Shqiptarëve u mohohet arsimi në gjuhën amtare në Maqedoni (VIDEO)

“Këta 12 nxënës të fshatit Banjicë të komunës Çashkë të Velesit asnjëherë nuk kanë fatin që të mësojnë 36 shkronjat të alfabetit të gjuhës...

Gjuha shqipe bëhet zyrtare, dorëzohet Gruevski, pranon platformën e shqiptarëve

Pak orë nga skadimi i afatit përfundimtar të mandatit për të formuar qeverinë e re, kreu i VMRO-DPMNE, Nikola Gruevski është dorëzuar duke pranuar...

Kërcënon Ziadin Sela: Ose gjuha shqipe bëhet zyrtare, ose shqiptarët themelojnë...

Ziadin Sela, kryetar i Aleancës Shqiptare, tha sonte se nëse maqedonasit nuk pranojnë ta votojnë ligjin që gjuha shqipe të jetë gjuhë zyrtare në...

Deputetja shqiptare e Parlamentit kroat kërkon institut albanologjie dhe fakultet të...

Në afërsi të qytetit bregdetar Rijeka, dy orë nga kryeqyteti kroat është Crikvenica dhe Sellca. Përgjatë tërë Adriatikut kroat, shqiptarët kanë ardhur 50 vite...

Sela: Aleanca për Shqiptarët kërkon barazi të plotë të gjuhës shqipe...

Ziadin Sela ka bërë një deklaratë publike një ditë pas përfundimit të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit, ku Aleanca për Shqiptarët (ASH)...

Lajmet e fundit