Tali: Kjo Serbi me apo pa Asociacion nuk do ta njeh Kosovën

Në një intervistë për “Bota sot”, eksperti i ekonomisë, politikani dhe madje publicisti, Dr.Driton Tali flet për zhvillimet e fundit politike, ekonomike dhe për pritjet që mund të kemi nga ndryshimi i rrethanave gjeopolitike.

Ai flet hapur dhe si gjithnjë me qëndrime kritike, intelektuale, për proceset dhe rrjedhën që duhet të kenë ato.

Ai vlerëson se situata aktuale është ajo e cila e ka paramenduar, d.m.th. presioni i madh i bashkësisë ndërkombëtare ndaj Serbisë, e cila në luftën në Ukrainë nga agresioni rus, u rreshtua krah Rusisë dhe Putinit madje duke mos e sanksionuar atë.

Për armatosjen e Serbisë, Tali thotë se askush nuk armatoset pa e pasur parasysh në mendje luftën, në një formë apo tjetër, por që edhe Kosova më nuk është ajo e viteve të ’90-ta, tani është shtet dhe ka ushtri, por Serbinë e frenon prezenca e NATO-s në Kosovë.

Sa i përket vendimit për targat ilegale serbe, me simbole të regjimit të Millosheviçit, Tali thotë se këtë çështje Serbia po e përdor si “nxemje” para “meçit” kryesorë në dialog.

Kurse, për formimin e asociacionit ai thotë se nuk duhet të ketë lëshime, në ato pika që pastaj Serbia do të mund ta shantazhonte Kosovën, sepse atë do ta bënte fare pa menduar, duke shtuar se këtë e shpjegon dhe argumenton rasti i transformimit në Bosnje, kur nga një organizim politik më i thjeshtë i serbëve u bë Republika Serbe.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu