Tchouameni afër bashkimin me Real Madridin: Pesë mesfushorët që u bënë yje nën urdhrat e Ancelottit

Real Madridi thuhet se ka rënë dakord për një marrëveshje për të nënshkruar me Aurelien Tchouameni nga Monaco dhe faqja sportive Football Italia ka përpiluar një artikull me pesë mesfushorët që u bënë yje nën drejtimin e trajnerit italian Carlo Ancelotti.

22-vjeçari francez është një nga talentët më emocionues dhe më premtues në futbollin evropian aktualisht.

Sipas The Athletic, Los Merengues kanë rënë dakord për një marrëveshje për të siguruar shërbimet e tij për rreth 100 milionë euro.

Francezi ishte lidhur me Juventusin, Liverpoolin dhe Manchester Unitedin, por skuadra e Ancelottit ka tejkaluar konkurrentët e tyre duke përdorur një pjesë të buxhetit që kishin planifikuar të përdornin për të nënshkruar me Kylian Mbappe.

Tchouameni do të forcojë opsionet e Ancelottit në mes të fushës, duke u bashkuar me atë që është ndoshta mesfusha më e mirë në botë për momentin.

Trajneri italian ka punuar me shumë mesfushorë që janë bërë yje të klasit botëror nën drejtimin e tij, duke filluar nga Leite Kaka te Marco Verratti.

Football Italia më poshtë ka listuar pesë prej tyre dhe Telegrafi ua sjell atë:

ANDREA PIRLO

Edhe pse Carlo Mazzone e kishte përdorur tashmë Maestro-n te Brescia një mesfushor fundor, por me tipare organizative, fituesi i Kupës së Botës me Italinë më 2006 u bë një yll i klasit botëror te Milani, duke luajtur për gati 10 vjet para mbrojtjes në mesfushën e Ancelottit me tre lojtarë.

Pirlo fitoi dy herë Ligën e Kampionëve me trajnerin italian në krye, fillimisht më 2003 dhe më pas më 2007. Ish-ylli i Milanit dhe Juventusit luajti 327 ndeshje nën Ancelottin, më shumë se me çdo trajner tjetër në karrierën e tij.

LEITE KAKA

Ylli brazilian ishte pothuajse i panjohur kur iu bashkua Milanit në vitin 2003. Milani ishte klubi i tij i parë evropian, por ai pati një ndikim të menjëhershëm në San Siro, duke u bërë shpejt një titullar i rregullt në kurriz të legjendës Manuel Rui Costa.

Ndryshe nga Pirlo dhe Tchouameni, Kaka ishte një mesfushor sulmues. Ai bëri debutimin e tij në Serie A në një fitore 2-0 te Ancona në shtator 2003 dhe shënoi golin e tij të parë në një Derby della Madonnina kundër Interit një muaj më vonë.

Ai shënoi 95 gola në 270 ndeshje nën Ancelottin, përsëri, më shumë se nën çdo trajner tjetër gjatë karrierës së tij si lojtar.

Ai ishte lojtari i spikatur i Milanit në sezonin e tyre fituese të Ligës së Kampionëve 2006/07 dhe fitoi Topin e Artë në fund të vitit. Ai iu bashkua kuqezinjve për 8.5 milionë euro dhe u largua nga klubi pas gjashtë vitesh, duke iu bashkuar Real Madridit për 67 milionë euro.

MARCO VERRATTI

Ish-lojtari i Pescaras nuk ishte i panjohur për shumë dashamirës të Serie A dhe futbollit italian, por shumë vetulla u ngritën kur PSG e nënshkroi për 12 milionë euro në vitin 2012, kur ai ishte mezi 20 vjeç. Ai sapo kishte fituar promovimin në Serie A, por nuk luajti në ligën elitare italiane dhe kjo është kryesisht për shkak të Ancelottit.

Verratti u bë menjëherë titullar i rregullt në Paris dhe tani është një nga mesfushorët më të mirë të Kombëtares Italiane. Pavarësisht historisë së tij me lëndime, ai luajti një rol kyç në triumfin e Italisë në Euro 2020 verën e kaluar.

29-vjeçari pranoi në shkurt se ndonjëherë ai e kishte çmendur Ancelottin, por megjithatë kishte arritur 39 paraqitje gjatë mbretërimit të ‘Carlettos’ në kryeqytetin francez.

FABIAN RUIZ

Reprezentuesi spanjoll ende nuk e ka arritur statusin e yjeve të lartpërmendur, por është një nga mesfushorët më të mirë në Serie A.

Spanjolli është lidhur me një rikthim në Spanjë, ku Barcelona e ka kërkuar prej kohësh. Ancelotti shtyu ta nënshkruante atë te Napoli në verën e vitit 2018 dhe klubi italian siguroi nënshkrimin e tij nga Real Betis për 30 milionë euro.

Ruiz luajti 59 ndeshje nën drejtimin e trajnerit italian duke shënuar tetë gola dhe Carletto është ende një admirues i 26-vjeçarit. Ka raportime se Real Madridi është gjithashtu i interesuar për spanjollin, por ardhja e Tchouamenit do të thotë se Los Blancos nuk mund të sfidojnë rivalët e tyre të përhershëm Barcelonën për ta nënshkruar atë.

Kontrata e tij me Napolin skadon në vitin 2023 dhe ai pritet të largohet nga ‘Stadio Maradona’ për t’iu bashkuar njërit nga klubet më të mira evropiane nëse nuk arrin një marrëveshje për të zgjatur qëndrimin e tij në klub.

EDUARDO CAMAVINGA

Ende vetëm 19-vjeçari, francezi është zhvilluar masivisht nën drejtimin e Ancelottit në Santiago Bernabeu dhe ka pasur një rol vendimtar në kampionatin e tyre për të fituar Ligën e Kampionëve këtë sezon.

Ai nuk ishte një titullar i rregullt dhe ende nuk mund të krahasohet me lojtarë si Pirlo apo Verratti, por Camavinga ka dëshmuar se ai ka gjithçka që duhet për t’u bërë yll.

Ancelotti e prezantoi atë në ndeshjet e kthimit kundër PSG-së dhe Manchester Cityt dhe ish-ylli i Rennes ishte i rëndësishëm në golat vendimtare të Real Madridit në të dyja ndeshjet, duke ndihmuar Mbretërit të arrinin në finale kundër Liverpoolit, të cilën ata e fituan përfundimisht.

Ai grumbulloi 46 paraqitje në sezonin e tij të parë në Santiago Bernabeu dhe sipas Transfermarkt, ai tashmë vlen 55 milionë euro. Një kampion në zhvillim.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu