Turqia përgatit rebelët sirianë për t’i dalë në ndihmë Azerbajxhanit

Luftëtarët rebelë sirianë janë regjistruar për të punuar për një kompani private turke të sigurisë si roje kufitare në Azerbajxhan, kanë thënë disa vullnetarë në bastionin e fundit rebel të Sirisë, në një kohë kur konflikti i gjatë midis Baku dhe Armenisë fqinje po tregon shenja të rrezikshme të përshkallëzimit.

Vendosja e mundshme është një shenjë e oreksit në rritje të Turqisë për projeksionin e fuqisë jashtë vendit dhe hap një teatër të tretë në rivalitetin e saj rajonal me Moskën. Ankaraja është angazhuar tashmë në një luftë të paqëndrueshme për pushtet me Rusinë në konfliktet në Siri dhe Libi dhe tensionet tani mund të përhapen në Nago-Karabak.

Guardian foli me tre burra që jetonin në këndin e fundit të kontrolluar nga rebelët e Sirisë, të cilët thanë se gati një dekadë e luftës dhe shkatërrimi i varfërisë i kishte bërë ata të etur të regjistroheshin tek udhëheqësit e milicisë dhe ndërmjetësit të cilët premtuan të punonin me një kompani private turke të sigurisë jashtë shtetit. Ata presin të udhëtojnë përtej kufirit për në Turqi përpara se të fluturojnë në Azerbajxhan.

Ardhja e luftëtarëve të huaj do të injektojë një shtresë të re kompleksiteti në betejën midis Jerevanit dhe Baku rreth rajonit të diskutueshëm Nago-Karabak, një enklavë që ligjërisht konsiderohet të jetë pjesë e Azerbajxhanit, por që është drejtuar nga armenët etnikë që kur shpalli pavarësinë pas shembja e Bashkimit Sovjetik në 1991. Zona tërheq shqetësimin perëndimor sepse është një korridor i madh i tubacionit të naftës dhe gazit.

Përplasjet në korrik që vranë 17 njerëz në një rajon të ndryshëm kufitar, si dhe luftime të reja në Nago-Karabak në dy ditët e fundit, të cilat kanë lënë 15 të vdekur deri më tani, kanë çuar në shqetësime se konflikti i fjetur mund të ngecte përsëri luftë e plotë.

Turqia ka lidhje të forta kulturore dhe ekonomike me Azerbajxhanin. Rusia ka qenë tradicionalisht afër Armenisë por ka krijuar lidhje me elitat e Baku në vitet e fundit dhe vazhdon të shesë armë të dy palëve.

Ndërsa shumica e bashkësisë ndërkombëtare, përfshirë Moskën, kanë bërë thirrje për de-përshkallëzim dhe kthim në procesin diplomatik në Nago-Karabak, presidenti turk, Rexhep Tajip Erdo Erdan, tha se se Baku kishte mbështetjen e plotë të vendit të tij.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu