U konsumuan dyshja Messi-CR7, tashmë skenën e kanë marrë yjet Mbappe-Haaland

Prej vitesh jemi mësuar që bota e futbollit të jetë e ndarë në dy kampe, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, se cili prej tyre është më i miri i të gjitha kohërave. Tashmë “Pleshti” dhe CR7 do të luftojnë të shpallen kampionë bote me kombëtaret e tyre, teksa koha e tyre duket se ka “shteruar”.

Skenën e futbollit tashmë e kanë marrë lojtarë të tjerë, që menjëherë janë shndërruar në “Yjet”e rinj të botës së futbollit. Si për inat të njërit-tjetërit, të dy lojtarët mbrëmjen e djeshme ishin protagonistët absolut në fitoren e skuadrave të tyre në Champions League.

Kylian Mbappe i dha fitoren PSG-së ndaj Juventusit me shifrat 2-1, me sulmuesin francez që shënoi dopietë.

Ndërkohë nga krahu tjetër i përgjigjet Erling Haaland po me një dygolësh, duke shënuar për Cityn dopietë në fitoren 4-0 ndaj Sevillas.

Haaland regjistroi paraqitjen e tij të 20-të në Ligën e Kampionëve me golin e tij të 25-të. Ai është bërë lojtari më i ri që ka arritur këtë numër në moshën 22 vjeç e 47 ditë. Rekordi i mëparshëm? Mbappe në moshën 22 vjeç e 80 ditë.

Është e qartë të shihet se dy yjet e rinj të futbollit botëror do të shkojnë dhëmbë për dhëmbë teksa luftojnë për t’u bërë lojtari më i mirë në botë.

Ata janë emrat e dukshëm për të marrë përsipër debatin legjendar mes Messit dhe Ronaldos. Në këtë fazë, Mbappe është aktualisht në krye për sa i përket golave ​​të shënuar, pasi francezi është aktualisht në 217 ndërsa Haaland në 145.

Shumë tifozë mendojnë se duke nënshkruar me Haaland, City më në fund do të jetë në gjendje të marrë në dorë trofeun e pakapshëm të Champions League.

Edhe pse ata janë pa dyshim dy nga yjet më të mëdhenj të futbollit tani, ata kanë ende një rrugë të gjatë për të bërë nëse duan të arrijnë lartësitë që arritën Messi dhe Ronaldo.

Dyshja ka gjithsej 1588 gola. Ata gjithashtu kanë fituar 12 çmime marramendëse për Topin e Artë mes tyre. Haaland apo Mbappe, kush do të dalë në krye? Spektakli sapo ka filluar!


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu