UEFA me artikull të veçantë për ndeshjen Shqipëri-Spanjë, zbulon fakte interesante për dy kombëtaret

Shqipëria dhe Spanja përfundojnë fushatën e tyre në Grupin B të UEFA EURO 2024 në Arenën e Düsseldorf, me tri herë kampionët duke dominuar në takimet e mëparshme mes tyre, duke fituar të gjitha tetë ndeshjet.

Spanja është tashmë e sigurt për vendin e parë në grup dhe një vend në 1/8 e finales, pasi kanë fituar kundër Kroacisë 3-0 në Berlin dhe Italisë 1-0 në Gelsenkirchen në dy ndeshjet e tyre të para. Ata kanë tre pikë përpara Azzurrit në krye të tabelës; Shqipëria është e barabartë me Kroacinë me një pikë, pas humbjes së tyre 2-1 nga Italia në Dortmund në ndeshjen e parë – një ndeshje në të cilën Nedim Bajrami shënon pas 23 sekondash, gol më i shpejtë në historinë e EURO-s – dhe një barazim 2-2 kundër Kroacisë në Hamburg falë një goli të Klaus Gjasulës në minutën e 95-të.

Shqipëria do të kalojë në raundin tjetër si vend i dytë në grup nëse fiton kundër Spanjës dhe Kroacia fiton kundër Italisë duke i lënë Shqipërinë para Kroacisë në dallimin e përgjithshëm të golave, ose pastaj në pikët e disiplinës ose në renditjet e Kualifikimeve Evropiane. Shqipëria nuk do të arrijë të kalojë në raundin tjetër nëse humbet, ose nëse barazon dhe Kroacia fiton kundër Italisë.

Ndeshjet e mëparshme

Ndeshjet 8
Fitore të Shqipërisë 0
Fitore të Spanjës 8
Barazime 0
Golat e Shqipërisë 3
Golat e Spanjës 31

Spanja ka fituar të gjitha tetë ndeshjet e mëparshme ndërmjet tyre, duke shënuar 31 gola me një mesatare më shumë se tre gola për ndeshje.

Ndeshja më e fundit ishte miqësorja e tyre e parë, me fitoren e Spanjës 2-1 në Cornellà de Llobregat më 26 mars 2022. Spanja e Luis Enrique u detyrua të punonte për fitoren e tyre, megjithatë goli i tyre i parë nga Ferran Torres erdhi vetëm në minutën e 75-të; Myrto Uzuni barazoi dhjetë minuta më pas për një Shqipëri të drejtuar nga Edoardo Reja, por zëvendësi i Spanjës Dani Olmo ruajti rekordin perfekt të ekipeve me një fitore në minutën e 90-të.

Goli i Uzunit ishte vetëm goli i tretë i Shqipërisë kundër Spanjës.

Portieri i Spanjës David Raya bëri debutimin e tij ndërkombëtar në atë ndeshje.

Ekipet u ndeshën në kualifikimet për Kupën e Botës 2018, Spanja fitoi 2-0 në udhëtim dhe 3-0 në shtëpi. Diego Costa dhe Nolito shënuan në Shkodër me Rodrigo, Isco dhe Thiago Alcántara gjithashtu shënuan brenda gjysmë ore në Alikante.

Vendet u takuan për herë të parë në fushatat e eliminatoreve për Kampionatin Evropian 1988, Spanja duke u kthyer nga pas për të fituar 2-1 në takimin e tyre të parë në Tiranë më 3 dhjetor 1986 dhe pastaj me një fitore 5-0 në Sevilla, José María Bakero shënoi një hat-trick.

Bakero gjithashtu shënoi në ndeshjen e ardhshme ndërmjet tyre, një fitore 9-0 në shtëpi në eliminatoret e EURO ’92 më 19 dhjetor 1990 në të cilën Emilio Butragueño shënoi katër herë dhe Carlos Muñoz dy herë me Guillermo Amor dhe Fernando Hierro gjithashtu që gjetën rrjetën.

Fakte EURO

Shqipëria

Kjo është vetëm pjesëmarrja e dytë e Shqipërisë në EURO – të dyja në tre turnet e fundit.

Ata bënë debutimin në EURO 2016, duke humbur 1-0 ndaj Zvicrës dhe 2-0 kundër vendasve të Francës para një fitoreje 1-0 kundër Rumunisë në ndeshjen e tretë, ku Armando Sadiku shënoi vetëm golin në Lyon. Ekipi i Gianni De Biasi kështu përfundoi në vendin e tretë në Grupin A.

Shqipëria ishte e katërta në seksionin e tyre kualifikues për EURO 2020, duke mbaruar me 13 pikë, pas Francës (25 pikë), Turqisë (23) dhe Islandës (19).

Me Sylvinho që zëvendësoi Edoardo Reja si trajner më 1 janar 2023, Shqipëria filloi fushatën e tyre për kualifikimet e 2024 me një humbje 1-0 në Poloni, por nuk diti për humbje më pas (4 fitore dhe 3 barazime) për të mbyllur në vendin e parë në Grupin E me 15 pikë. Ata siguruan vendin në Euro 2024 me një barazim 1-1 në Moldavi në ndeshjen e tyre të para-fundit.

Ajo humbje ndaj Polonisë në ndeshjen e tyre të parë të vitit 2023 ishte humbja e tyre e vetme vitin e kaluar; rekordi i tyre në të kundërt ishte 5 fitore dhe 3 barazime.

Kjo është ndeshja e parë e Shqipërisë në Arenën e Düsseldorf dhe në qytet në përgjithësi.

Spanja

Vetëm Gjermania, me 14, ka marrë pjesë në më shumë finale të EURO sesa Spanja, që ka siguruar kalimin për pjesëmarrjen e tyre të 12-të në turne. Ata po bëjnë pjesëmarrjen e tyre të 8-të në radhë dhe 11-të në 12 edicionet e fundit, duke mos marrë pjesë vetëm në vitin 1992.

Kampionë në 1964, 2008 dhe 2012 – e vetmja skuadër që ka fituar dy Kampionate Evropiane radhazi.

Spanja dhe Gjermania, me tre fitore secili, janë skuadrat më të suksesshme në historinë e Kampionateve Evropiane.

Një ekip nën udhëheqjen e Luis Enrique përfundoi në vendin e dytë pas Suedisë në Grupin E në EURO 2020, duke fituar një ndeshje dhe barazuar dy të tjera, para se të kalojë në raundet eliminatore me fitore kundër Kroacisë (5-3 në ndeshje të shtesës) dhe Zvicrës (1-1 në ndeshje të shtesës, 3-1 në penallti). Italia përfundoi rrugën e tyre në një tjetër garë të ngushtë në gjysmëfinale, duke fituar 4-2 në penallti pas një barazimi 1-1.

Me Luis de la Fuente që zëvendësoi Enrique si trajner, Spanja u kualifikua për EURO 2024 si fitues i Grupit A, me vetëm një humbje 2-0 me Skocinë në ndeshjen e tyre të dytë. La Roja fitoi shtatë ndeshje të tjera për të përfunduar katër pikë mbi skocezët në krye të tabelës, duke siguruar kalimin në finalet me një fitore 1-0 në Norvegji më 15 tetor 2023.

Spanja ka luajtur një herë më parë në Arenën e Düsseldorf, një barazim miqësor 1-1 kundër Gjermanisë më 23 mars 2018. Ky ishte gjithashtu ndeshja e tyre e vetme e mëparshme në qytet.

Kanë luajtur në Spanjë:
Iván Balliu (të rinjtë e Gironës 2000-04, të rinjtë e Barcelonës 2004-11, Barcelona B 2011-13, Almería (2019-21, Rayo Vallecano 2021-)

Mario Mitaj ka kaluar kohë në akademinë rinore Escuola de Futbol Huesca në vitin 2019 dhe ka stërvitur edhe me Levanten.

Kanë luajtur së bashku:
Ivan Balliu & Alex Grimaldo (Barcelona B 2011-13)
Elseid Hysaj & Fabian Ruiz (Napoli 2018-21)
Thomas Strakosha & David Raya (Brentford 2022/23)

Álvaro Morata shënoi në fitoren e Spanjës 4-0 në shtëpi kundër Shqipërisë në një kualifikues për Kampionatin Evropian nën 21 vjeç në shtator 2013; Dani Carvajal ishte gjithashtu në ekipin e Spanjës.

Dani Olmo bëri debutimin e tij nën 21 vjeçar për Spanjën si zëvendës në një fitore 1-0 kundër Shqipërisë në tetor 2018.

Trajneri kryesor i Spanjës, De la Fuente mori përgjegjësinë e ekipit kombëtar nën 21 vjeçar për herë të parë me një fitore 3-0 në shtëpi kundër Shqipërisë më 6 shtator 2018 në një kualifikues për finalet e 2019. Unai Simón, Mikel Merino dhe Mikel Oyarzabal filluan, me Oyarzabal që shënoi golin e parë për Spanjën.

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho, luajti për Celta Vigo nga viti 2001 deri në 2004 – duke shënuar një gol në 107 paraqitje në të gjitha kompeticionet – dhe për Barcelonën nga viti 2004 deri në 2009, duke arritur tre gola në 128 ndeshje. Ai fitoi tre tituj të La Ligës me Barcelonën dhe Kupën e Mbretit në 2008/09, dhe ishte pjesë e skuadrës që fitoi Ligën e Kampionëve të UEFA-s në 2005/06 dhe 2008/09.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu