Unaza e re e Meghan Markle fsheh një mesazh të rëndësishëm

Meghan Markle është e njohur për angazhimin e saj në modë dhe zgjedhja e saj e fundit nuk bën përjashtim. Dukesha e Sussex-it u shfaq me dy unaza të reja diamanti në Lojërat Invictus në prill, duke mbajtur gjithashtu unazat në festimet e fundit të Jubileut Platinum të Mbretëreshës Elizabeth.

Pjesët e diamantit janë nga Chiffon Co., një nga markat më të njohura të bizhuterive. E quajtur Unaza Pinky e Tenisit 1972, ajo feston 50 vjetorin e Titullit IX, i cili u dha grave të drejtën për të luajtur sport në shkolla dhe kolegje.

Meghan u pa duke veshur unazën Duet Pinky të markës vitin e kaluar kur zbukuroi kopertinën e TIME së bashku me bashkëshortin e saj Princ Harry. Unaza e rregullueshme përmban një diamant të vogël pranë një më të madh për të përfaqësuar një grua që mbështet një tjetër përmes një “premtimi rozë”.

Shiffon dhuron gjysmën e fitimeve të saj për financimin e themeluesve femra përmes organizatës së saj jofitimprurëse, The Startup Girl Foundation. Unaza e re që mban Meghan është pjesa më e fundit e markës. 19,72% e fitimeve do të shkojnë për fondin e investimeve Gratë në Sport, i cili do të mbështesë sipërmarrje jo vetëm në fushën e fitnesit, por edhe në shëndetin mendor, mirëqenien dhe rehabilitimin.

Shilpa Yarlagadda, CEO dhe themeluesja e kompanisë, filloi sipërmarrjen e saj në vitin 2017 në konviktin e saj në Harvard me një mision për të mbyllur hendekun gjinor, veçanërisht në sipërmarrje. “Përmes 50% të fitimeve tona, ne investojmë në themeluese dhe kompani femra që fuqizojnë gratë”, thotë 25-vjeçarja Yarlagadda. “Deri më tani kemi financuar 11 kompani të pabesueshme të themeluara nga gratë.” Ajo thotë se u frymëzua nga Unaza Pinky e vitit 1972, pasi ishte “edukuar se sa pabarazi ka për gratë në sport”. “Barazia dhe paga e barabartë është ende një çështje e madhe në sport,” thotë ajo. “Tenisi është një nga sportet e pakta që ka çmime të barabarta për femrat, kështu që ne e quajmë Unaza Pinky e vitit 1972”.

Përveç Meghan, marka ka disa fansa me emra të mëdhenj, duke përfshirë Nicole Kidman, Michelle Obama dhe shoqen e Dukeshës së Sussex, Serena Williams.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SHIFFON (@shiffonco)


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu