“Unë jam serb dhe gjithçka këtu është e imja!” Ka filluar tubimi i madh popullor i serbëve të Kosovës

Tubimi i madh publik në Mitrovicë filloi me këndimin e himnit “Drejtësia e Zotit”, dhe i gjithë qyteti u dekorua me trengjyrëshin serb. Qytetarët e mbledhur mbajnë pankarta “Të gjithë jemi Nenad Gjuriq”, “Na mjaftoi terrori i Kurtit!”, “Një shtet kemi – SERBINË!”, Për hir të fëmijëve tanë – JO DORËZIM!, “Pse të bëjmë Serbët nuk kanë të drejtën e lëvizjes së lirë?”, “Unë jam serb dhe gjithçka është e imja këtu”, “Evropë, a kanë fëmijët tanë të drejtën e lirisë” thuanin ato, transmeton InfoShqip.

Nënkryetari i Listës Serbe, Igor Simiq, sot u ka bërë thirrje të gjithë serbëve nga Kosova që të vijnë në takimin e paraparë për mesditë në pjesën veriore të Mitrovicës dhe të dërgojnë mesazhe për paqe, duke theksuar se dorëheqjet e përfaqësuesve serbë në institucionet në Prishtinë janë të parevokueshme, por edhe ka hapësirë ​​për diskutim.

I ftoj të gjithë serbët që të vijnë në tubim dhe të tregojnë se kush është vendi ynë, kush është presidenti ynë dhe kujt i përkasim. Vendi ynë është Serbia, nuk kemi një tjetër dhe nuk do të kemi”, tha Simiq.

Simiq tha se edhe serbët në Kosovë janë të zhgënjyer nga reagimet joadekuate të bashkësisë ndërkombëtare ndaj lëvizjeve të Prishtinës.

“Në njoftimet e saj anemike, BE i bën thirrje Prishtinës të formojë një JSO,” tha Simiq.

Ai ka shpjeguar se ideja për t’u larguar nga institucionet nuk ka ardhur nga dje dhe se më herët ia kanë propozuar presidentit Aleksandër Vuçiq që ta bëjë këtë.Para tubimit të mëngjesit të sotëm janë mbajtur seancat e kuvendeve lokale në katër komuna në veri, në të cilat kryetarët dhe këshilltarët kanë dorëzuar dorëheqjet e tyre.

Në këtë mënyrë përfaqësuesit e katër pushteteve lokale në veri të Kosovës filluan të zbatojnë vendimet dhe konkluzionet e arritura të shtunën në takimin e përfaqësuesve politikë dhe institucionalë të serbëve të Kosovës./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu