Vendi me “popullsi në zhdukje”: 75,000 dollarë për çdo fëmijë

Një bonus prej 75,000 dollarësh për çdo foshnjë të lindur u jep punonjësve të tij grupi i prodhimit Booyoung në Korenë e Jugut, i cili përballet me shkallën më të ulët të lindjeve nga çdo vend në planet.

Siç raporton Financial Times, politikanët dhe kompanitë në vendin aziatik po kërkojnë mënyra efektive për të zbutur problemin e madh demografik, kjo është arsyeja pse Grupi Booyoung po përdor stimuj mbresëlënës për punonjësit e tij.

“Nëse niveli i lindjeve në Korenë e Jugut mbetet i ulët, vendi do të përballet me zhdukjen e popullsisë së tij,” u tha kryetari i Booyoung, Lee Jung-keun punonjësve të tij muajin e kaluar.

Sipas të dhënave të qeverisë, shkalla totale e fertilitetit të Koresë së Jugut, numri mesatar i fëmijëve që çdo grua pritet të ketë gjatë jetës së saj, ra nga 0,78 në 2022 në 0,72 në 2023. Dhe këtë vit parashikohet të bjerë në 0,68 që OECD e konsideron të nevojshme për të siguruar një popullsi numerikisht të qëndrueshme.

Sipas FT, politikanët po premtojnë stimuj financiarë për prindërit në pritje përpara zgjedhjeve të përgjithshme të muajit të ardhshëm, me pothuajse të gjitha partitë që njoftojnë propozime me përfitime bujare për strehimin dhe ulje taksash, leje të detyrueshme të atësisë dhe subvencione të zgjeruara për skemat e ngrirjes së vezëve.

“Koha po mbaron, shpresoj që çdo agjenci qeveritare t’i qaset çështjeve të niveleve të ulëta të lindjeve me vendosmëri të jashtëzakonshme,” u tha presidenti i vendit Yun Suk-geol ministrave të kabinetit në dhjetor.

Një muaj më vonë, lideri i opozitës Lee Jae-myung njoftoi masat e partisë së tij për të trajtuar shkallën e ulët të lindjeve, duke thënë se ishte “një çështje e mbijetesës së vendit. Është një sfidë e afërt pikërisht në pragun tonë, jo një shqetësim për të ardhmen e largët.”

Efektet e nivelit të ulët të lindjeve po ndihen tashmë në personelin ushtarak të Koresë së Jugut, numri i të cilëve në vitin 2022 ra nën 500,000 për herë të parë. Në të njëjtën kohë, shkollat ​​dhe universitetet raportuan se numri i nxënësve është në rënie, ndërsa kopshtet janë kthyer në shtëpi pleqsh.

“Ajo që njerëzit në Korenë e Jugut po përjetojnë tani nuk është rezultat i shkallës së fertilitetit që është 0.7, por kur shkalla e fertilitetit kur ishte 1.2,” tha Ta’oi Seul-Gi, një studiues në Institutin e Zhvillimit të Koresë. “Do të bëhet shumë më keq.”

Ekonomistët po japin gjithashtu alarmin, duke vënë në dukje se Koreja e Jugut përballet me sfida serioze fiskale pasi qeveria është e detyruar të mbështesë një popullsi që plaket gjithnjë e më shpejt. Sipas Institutit Korean të Shëndetësisë dhe Çështjeve Sociale, në vitin 2050 PBB-ja e vendit do të jetë 28% më e ulët se në vitin 2022, pasi gjatë 25 viteve të ardhshme popullsia në moshë pune do të ulet me gati 35%. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu