Vizita e papritur e Kurtit në Britaninë e Madhe, zyra e kryeministrit jep detaje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka zhvilluar një vizitë të papritur në Britnaninë e Madhe. Atje është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly.

Siç njofton zyra e kryeministrit Kurti fillimisht shprehu ngushëllimet e tij për Mbretëreshës Elizabeta II.

Në këtë takim, kryeministri Kurti e uroi ministrin e ri të Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Cleverly për detyrën e re dhe i dëshiroi suksese në përgjegjësitë e reja. Ai e falënderoi për mbështetjen e vazhdueshme të Mbretërisë së Bashkuar dhe e ftoi për bashkëpunim edhe më të thellë ndërmjet dy vendeve, në veçanti në fushën e shkëmbimeve tregtare dhe ekonomi”, thuhet në komunikatë.

Ministri i Punëve të Jashtme, James Cleverly shprehu dashamirësinë dhe admirimin britanik për Kosovën, duke çmuar lart të arriturat e shtetit të Kosovës dhe qëndrimin që Kosova po mban nga fillimi ndaj agresionit rus në Ukrainë“, përmbyllet komunikata.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu