VMRO-DPMNE: Kovaçevski është kryeministër dhe profesor, dhe nuk ka asnjë fakultet në mesin e 2000 universiteteve në listën e Shangait

Çfarë qeverie, arsim i tillë, por edhe renditje katastrofike e universiteteve maqedonase që nuk janë në listën e Shangait. “Dështim tjetër i qeverisë së LSDM-së dhe BDI-së, Dimitar Kovaçevski është kryeministër dhe profesor, ndërsa në listën e Shangait në 2000 fakultetet më të mira nuk ka asnjë fakultet nga Maqedonia”, thonë nga VMRO-DPMNE, transmeton InfoShqip.

Me LSDM-në dhe BDI-në është thyer fundi në arsim sepse asnjë institucion i arsimit të lartë nga Maqedonia nuk ishte ndër 2000 më të mirët në renditjen e re akademike të universiteteve në botë.

Edhe një “sukses” nga seriali “Bleskame” i pushtetit jopopullor të LSDM-së dhe BDI-së.

Ndërkohë që universitetet e rajonit po luftojnë për një vend në mesin e 1000 universiteteve të para dhe disa prej tyre në 500 universitetet e para, ne po përballemi me rezultate alarmante prej kohësh, por që është më e keqja, asnjë nga institucionet përkatëse nuk po lufton për përmirësimin e tyre.

Me Qeverinë e Kovaçevskit, arsimi maqedonas ka pësuar vetëm disfata dhe i nënshtrohet diktaturës dhe shitjes. Politikat shkatërruese arsimore janë një konfirmim se arsimi është në fund të prioriteteve të kësaj qeverie jopopullore dhe tradhtare.

Pa projekte infrastrukturore, pa një standard më të lartë profesorësh që kanë të ardhura nën mesatare, pa investime në laboratorë dhe qendra kërkimore, arsimi i lartë ka qenë vitet e fundit. Në vend të projekteve në arsim, ministrat e mëparshëm, qoftë të BDI-së apo të LSDM-së, po mendoj vetëm për ndonjë tender të montuar për kompanitë e tyre të afërta.

Nuk ka tekste, nuk ka vërtetime, por për shkak të diktimit dhe shantazhit do të ndërrohen tekstet në Maqedoni, do të retushohet historia dhe do të ndryshohen mësimet për ngjarjet dhe personalitetet historike sipas kërkesave bullgare”, thuhet në deklaratën e VMRO-së. -DPMNE./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu