Von der Leyen: Hapat e ndërmarrë nga Maqedonia dhe Shqipëria janë shumë të rëndësishme

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha sot se prosperiteti i Ballkanit Perëndimor varet tërësisht nga integrimi i tij në pjesën tjetër të Evropës, transmeton InfoShqip.

Në fillim të Forumit Strategjik dy-ditor të Bled në Slloveni, von der Leyen tha se BE do të vazhdojë të mbështesë Ballkanin Perëndimor.

“Hapat e ndërmarrë nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë shumë të rëndësishme. Të mos ketë dyshim, miqtë tanë nga Ballkani Perëndimor janë pjesë e familjes sonë evropiane. Prosperiteti i Ballkanit varet tërësisht nga integrimi i tij me pjesën tjetër të Evropës. Gjëja më e rëndësishme është që njerëzit e Ballkanit Perëndimor në masë të madhe duan t’i bashkohen Bashkimit Evropian”, tha Von der Leyen, cituar nga “Beta”.

Ajo tha se në vitet e fundit ka pasur një ngadalësim të procesit të zgjerimit të BE-së, por se Bashkimi ka një interes të qartë strategjik që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor të vazhdojnë rrugën e tyre drejt anëtarësimit.

Stabiliteti i Ballkanit Perëndimor është stabilitet evropian, dhe prosperiteti i Ballkanit Perëndimor është gjithashtu evropian”, tha presidenti i Komisionit Evropian.

Ajo gjithashtu vuri në dukje rëndësinë e veprimeve strategjike për të forcuar kapacitetin e Rusisë dhe dobësimin e saj për veprim, forcimin e demokracisë në kontekstin e Ukrainës dhe Ballkanit Perëndimor, si dhe veprimet e nevojshme globale për të forcuar sistemin e bazuar në rregulla.

“Pikësëpari dua t’i japim fund varësisë sonë nga karburantet fosile ruse të pista. Ne po punojmë për të dhe po diversifikojmë furnizimin tonë”, shtoi ajo.

Forumi Strategjik i Bled-it këtë vit po mbahet me titullin “Sundimi i pushtetit ose fuqia e rregullave”, dhe në fokus të takimit është lufta në Ukrainë dhe pasojat e saj./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu