Vuçeviq: Serbët do të kthehen në institucionet e Kosovës vetëm duke respektuar marrëveshjen e Brukselit

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviq, tha se serbët do të kthehen në institucionet në veri të Kosovës kur Prishtina të fillojë të përmbushë obligimet e saj dhe kur të fillojë të respektojë Marrëveshjen e Brukselit, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi, transmeton InfoShqip.

Serbët do të kthehen në institucione, kjo nuk është braktisje e përhershme e institucioneve, ky është suspendim derisa të zbatohet Marrëveshja e Brukselit dhe Prishtina t’i kryejë obligimet e saj. Pala serbe përmbushi gjithçka, por pala shqiptare jo,” ka theksuar Vuçeviq për TV Pink.

Ai ka vlerësuar se vendimi i serbëve nga veriu i Kosovës për t’u larguar nga policia, gjyqësori dhe administrata, kuvendi dhe qeveria është i menjëhershëm dhe do të zgjasë deri në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit dhe përmbushjen e obligimeve nga Prishtina. Vuçeviq theksoi se situata në Kosovë është e qetë, por tensioni i madh, i parashikuar nga vendimet e njëanshme të Prishtinës, është shqetësues dhe mund të çojë në përshkallëzim të mëtejshëm dhe përçarje të gjithçkaje që është dashur të rregullohet përmes formatit të dialogut.

Bashkimi Evropian duhet fillimisht të përgjigjet nëse Kurti e anuloi marrëveshjen e Brukselit, a ka mundësi që Kurti të jetë më i fortë se sa garantoi BE-ja, a do të delegojmë akte ligjore dhe marrëveshje në këtë mënyrë, sepse atëherë gjithçka është e kotë dhe ne do të një rrugë pa krye“, theksoi Vuçeviq.

Pala shqiptare hoqi targat neutrale të statusit dhe e vuri komunitetin serb në një situatë të pamundur, ata nuk mund të zgjedhin targat, nuk kanë mundësi të kenë targa neutrale të statusit dhe përballen me një fakt të kryer – ose do ta bëni. kini targat që ju vendosim ose do t’ju arrestojmë, do t’ju ndëshkojmë, do t’ju marrim makinën. Policët serbë nuk do ta bëjnë këtë, ata i dënojnë qytetarët e tyre, tha Vuçeviq dhe shtoi se Serbia duhet t’i ndihmojë njerëzit që kanë humbur punën duke u larguar nga institucionet. Sa i përket zhvillimit të situatës së sigurisë,” ai mendon se KFOR-i dhe EULEX-i duhet të kompensojnë mungesën e serbëve në institucione.

KFOR-i duhet të zëvendësojë dhe të kompensojë largimin apo suspendimin e policëve serbë në veri të Kosovës, do të ishte katastrofike që Kurti të dërgonte policinë e tij në Kosovë. Nuk mendoj se KFOR-i do të bëhet polici, por është shumë e rëndësishme që të zbatohen çështjet thelbësore të sigurisë për të gjithë serbët në Kosovë“, vuri në dukje Vuçeviq./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu