Vuçiq: Serbia do t’i jap gaz Maqedonisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka folur sot për krizën ekonomike në Evropë dhe si do të ndikojë ajo në Serbi.

Sipas tij, në Evropë, Gjermania “do të shkojë në parajsë në krahasim me të tjerët, ndërsa më të fortët janë në gjendje të hedhin para në mënyrë figurative, ata tashmë kanë shpenzuar miliarda për të shpëtuar kompanitë e tyre”.

Ai tha se po blejmë 30 mijë tonë të reja mauzet për shkak të njerëzve të papërgjegjshëm në pushtetin vendor. Duhet ta bëjmë për hir të popullit, sepse populli ynë do t’i ndezë ngrohëset me rrymë nëse nuk ka ngrohje qendrore me gaz dhe kjo bën presion në sistemin energjetik.

“Kemi zgjedhur problemin edhe me maqedonasit sepse ata kanë një pikë karburanti që mund të prodhojë energji me gaz, prandaj le t’u japim gaz. Është 5-7 për qind e konsumit të energjisë elektrike dimërore”, tha presidenti i Serbisë për “TV Pink”.

“Presim që të na informojnë nëse do të lejojnë 100 megavat energji elektrike përmes sistemit. Kjo është një gjë shumë e rëndësishme sepse do të siguronim energji shtesë për qytetarët tanë”, theksoi Vuçiq./Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu