Zgjedhjet europiane, exit poll-et: SPD e Scholz përballet me humbje në Gjermani

Rreth 360 milionë votues me të drejtë vote vendosin për 720 përfaqësues nga 27 vende të BE-së.

Social Demokratët e kancelarit Olaf Scholz po shkojnë për në vendin e tretë, sipas sondazheve të daljes në votën evropiane të Gjermanisë.

Sipas BBC, CDU dhe CSU janë në rrugën e duhur për të marrë deri në 30% të votave dhe AfD e ekstremit të djathtë pritet të marrë 16-16.5%, me SPD që arrin në 14%.

Aleatët e koalicionit të Gjelbër të Scholz pritet të jenë në vendin e katërt me rreth 12%, ndërsa FDP liberale ka rënë me 5%, thonë exit poll.

Në vitin 2019, AfD mori 11% të votave dhe SPD 15.8%. Të Gjelbrit kishin marrë 20.5%.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu