Zjarr aktiv në komunën e Likovës, dje ka pasur 29 zjarre

Ndërtimi i një centrali bërthamor, me fuqi 1500 megavat, është marrëveshja që Italia arriti me Shqipërinë me një investim prej katër miliardë eurosh.

“Lajmi bëhet i ditur nga mediat italiane, të cilët shprehen të lumtur që ky termocentral bërthamor do të ndërtohet në Shqipëri. Sipas tyre, kompanitë italiane që do të ofrojnë aftësi, kompetencë dhe shërbime konsulence janë ENI (kompani shumëkombëshe italiane e energjisë), ENEL (kompani shumëkombëshe italiane e shpërndarjes së energjisë elektrike dhe gazit), EDISON (një nga kompanitë më të vjetra italiane në fushën e energjisë dhe shpërndarjes. të gazit natyror), raportoi Ora News.

Televizioni thekson se realizimi i një centrali të tillë bërthamor kërkon padyshim shumë punë, por lajmi ka shkaktuar shumë debate politike dhe shton se ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Matteo Salvini ka kërkuar mbajtjen e një referendumi në të cilin populli. do të deklarojnë nëse janë pro apo kundër energjisë bërthamore.

Ekspertët italianë të ekonomisë pohojnë se 3 kompanitë e sipërpërmendura, ENI, ENEL dhe EDISON, janë të vetmet që përfitojnë nga ky investim, ndërkohë që do të jetë mjaft e vështirë për dhjetëra kompani të tjera që punojnë në sektorin e energjisë së rinovueshme. jashtë. lajme.

Më herët mediat shqiptare raportuan se kryeministrja italiane Giorgia Meloni, e cila me familjen e saj ndodhej me pushime disaditore në Vlorë në mes të këtij muaji, me ftesë të kryeministrit Edi Rama, ka zhvilluar një takim jozyrtar me gjatë së cilës u diskutua për ndërtimin e një centrali bërthamor në Shqipëri, sepse “Italia ka nevojë për furnizime me energji”.

“Kjo nuk është një ide e habitshme sepse Shqipëria është një vend afër Italisë dhe një vend ku mund të ndërtohet një central bërthamor pa pasur tension politik dhe mediatik dhe me faktin se mund të bëjë një investim të madh në një vend si Shqipëria. shtuan mediat.

Rastësisht ose jo, ish-kryeministri britanik Tony Blair, përndryshe këshilltar i Ramës, ndodhej në Shqipëri në të njëjtën kohë “me pushime disaditore”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu