8 këshillat dietike për një shtatzani të shëndetshme

Shtatzania është faza më e rëndësishme e një çifti dhe për këtë arsye regjimi juaj ushqimor duhet të jetë sa më i saktë dhe i shëndetshëm.

Në muajt para shtatzënisë vezët maturohen dhe qelizat e spermës zhvillohen para se të jenë gati për ngjizje. Ndjekja e një diete të shëndetshme gjatë kësaj kohe ndikon jashtëzakonisht shumë në cilësinë dhe efikasitetin e procesit, dhe rrit shumë shanset që shtatzënia të jetë e shëndetshme.

Ja disa nga hapat që duhet të ndiqni në mënyrë që të keni një shtatzëni të mbarë dhe të shëndetshme:

 Konsumoni sa më shumë proteina.
 Konsumoni ushqime të pasura në yndyra të shëndetshme.
 Konsumoni ushqime sa më natyrale që të jetë e mundur.
 Konsumoni ushqime me larmi në ngjyra.
 Konsumoni perime me ngjyrë
 Mos shpejtoni gjatë konsumimit të vakteve.
 Konsumoni vetëm ushqimet e stinës.
 Nëse është e nevojshme, merrni edhe ilaçe për të plotësuar lëndët që ju mungojnë në trup./albeu.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu