Alarmon Nasa: Kjo është data kur një asteroid gjigant do të përplaset me Tokën

Trajektorja që pritet ta ndjekë asteroidi ‘2013 TX68’ pritet të bëhet trajektorja më e afërt me tokën, që ka ndjekur ndonjëherë një objekt kaq i madh.

Asteroidi me gjerësi prej 45 metrash mund të kalojë 17.000 kilometra larg Tokës, duke iu afruar sipërfaqes së saj 21 herë më shumë se Hëna. Megjithatë, shkencëtarët në NASA kanë bërë të ditur që ende nuk dihet asgjë me saktësi, pasi që trajektorja e asteroidit nuk është e sigurt dhe mund të ndryshojë fare lehtë.

Për më tepër, ekspertët kanë thënë që meqë nuk janë në gjendje ta identifikojnë me saktësi rrugën që do ta ndjekë asteroidi, objekti ka mundësi të mos i afrohet Tokës më shumë se 1 milion kilometra. Gjithsesi, NASA ka ndezur alarmin! Asteroidi pritet të kalojë buzë tokës më 5 mars.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu