‘Askush nuk është i sigurt’: Moti ekstrem godet botën e pasur

Përmbytjet që përfshinë Gjermaninë, zjarret që shkatërruan Perëndimin Amerikan dhe një tjetër valë nxehtësie që u shfaq, lanë kombet më të pasura të të botës të papërgatitura për pasojat intensifikuese të ndryshimit të klimës, shkruan New York Times, përcjellë Alsat.

Disa nga vendet më të pasura të Evropës u çrregulluan këtë fundjavë, ndërsa lumenjtë e shpërthyen brigjet e tyre në Gjermani dhe Belgjikë, duke përmbysyr qytetet, duke përplasur makina të parkuara dhe duke i lënë Evropianët të tronditur nga intensiteti i shkatërrimit.

Ndërsa vetëm disa ditë më parë në Veriperëndim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, një rajon i njohur gjithmonë për motin e tij të freskët dhe të mjegullt, la qindra të vdekur ka nxehtësia.

Në Kanada, zjarri kishte djegur një fshat. Moska u mbërthye nga temperaturat rekord. Dhe këtë fundjavë Malet Shkëmbore veriore po përgatiteshin për një tjetër valë nxehtësie, ndërsa zjarret u përhapën në 12 shtete në Perëndimin Amerikan.

Katastrofat ekstreme të motit në të gjithë Evropën dhe Amerikën e Veriut kanë çuar në shtëpi dy fakte thelbësore të shkencës dhe historisë: Bota në tërësi as nuk është e përgatitur të ngadalësojë ndryshimin e klimës, as të jetojë me të.

Ngjarjet e kësaj jave tani kanë shkatërruar disa nga kombet më të pasura të botës, pasuria e të cilëve është mundësuar nga më shumë se një shekull nga djegia e qymyrit, naftës dhe gazit – aktivitete që pompuan gazrat serë në atmosferën që po ngrohin botën.

“Unë e them këtë si një gjerman: Ideja që ju mund të vdisni nga moti është plotësisht e huaj”, tha Friederike Otto, një fizikane në Universitetin e Oksfordit që studion lidhjet midis motit ekstrem dhe ndryshimit të klimës. “Nuk ka as një kuptim që adaptimi është diçka që duhet të bëjmë tani. Ne duhet të shpëtojmë jetë njerëzish “, tha ajo.

Përmbytjet në Evropë kanë lënë të patën 165 viktima, shumica e tyre në Gjermani, në ekonominë më të fuqishme të Evropës.

Në të gjithë Gjermaninë, Belgjikën dhe Holandën, qindra janë raportuar të zhdukur, gjë që lë të kuptohet që numri i të vdekurve mund të rritet.

Tani po ngrihen pyetje nëse autoritetet paralajmëruan në mënyrë adekuate publikun për rreziqet.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu