Botërori 1998: Si Zidane e la në hije Ronaldon

Pritësi: Franca

Skuadrat: 32

Formati: faza e grupeve, faza e eliminimit, finalja

Ndeshjet: 64

Golat: 171

Fituesi: Franca

Nënkampion: Brazili

Këpuca e Artë: Davor Šuker (Kroaci)

Sfondi

Kupa e Botës më e gjatë (32 ditë) u mbajt në vitin 1998, kur Franca ishte mikpritëse për herë të dytë (pas 1938).

FIFA vendosi të rrisë numrin e ekipeve kombëtare në turne nga 24 në 32, që do të thotë se 174 kombe morën pjesë në kualifikuese.

Katër skuadra nga katër kontinente të ndryshme bënë debutimin e tyre në Kupën e Botës, dëshmi se formati i zgjeruar pati një efekt.

Kroacia, Xhamajka, Japonia dhe Afrika e Jugut morën pjesë për herë të parë në Kupën e Botës, ndërsa Portugalia, Suedia, Republika Çeke dhe Uruguai nuk arritën të kualifikoheshin.

Pasi yjet që i sollën fitoren në vitin 1994 i thanë lamtumirë, Brazili kishte ende një sulmues të ri të talentuar – Ronaldon.

Ronaldo 21-vjeçar shënoi katër gola dhe regjistroi pesë asistime në rrugën e Brazilit për në finale. Ai u bë një model për brezat e rinj në mbarë botën dhe dukej sikur ishte në rrugën e tij për t’u bërë kampion bote.

Megjithatë, Ronaldo “nuk u duk” në finale, duke shkaktuar bujë në mbarë botën. Ai u shtua më pas, por nuk ishte në gjendje të përsëriste paraqitjet e tij nga ndeshjet e mëparshme, dhe më vonë u zbulua se ai nuk ndihej mirë para ndeshjes.

Surprizat më të mëdha të turneut ishin fitorja e Norvegjisë ndaj Brazilit (2:1) dhe e Nigerisë ndaj Spanjës (3:2). Kroacia, e udhëhequr nga Davor Šuker, hapi rrugën për në gjysmëfinale me fitoret ndaj Rumanisë (1:0) dhe Gjermanisë (3:0).

Sidoqoftë, në gjysmëfinale, ajo nuk arriti të mposhtte Francën.

Skuadra franceze kishte disa lojtarë të mëdhenj, duke përfshirë Zinedine Zidane që shënoi dy golat e parë në finale. Goli i tretë u shënua nga Emmanuel Petit, me të cilin mund të fillonte festimi – Franca fitoi titullin e parë të kampionatit botëror.

Momente që shënuan kampionatin

Pasi u fut në listën e zezë prej vitesh për shkak të aparteidit, Afrika e Jugut mori pjesë për herë të parë në Kupën e Botës.

Rregulli i golit të artë u prezantua për të inkurajuar lojën sulmuese gjatë kohës shtesë.

Pavarësisht tensioneve politike mes Iranit dhe SHBA-së, të dyja kombëtaret treguan respekt të ndërsjellë dhe bënë një foto të paharrueshme në grup të lojtarëve që qëndronin në krahët e njëri-tjetrit.

Michael Owen shënoi një nga golat më të paharrueshëm të Kupës së Botës, kur shënoi golin e dytë të Anglisë ndaj Argjentinës në ndeshjen e raundit të 16-të.

Kënga zyrtare e turneut, Kupa e Jetës (La Copa de la Vida) nga Ricky Martin, u bë një hit në mbarë botën dhe disa botime dhe kritikë e vlerësuan atë si himnin më të mirë të Kupës së Botës.

Disa muaj para turneut, EA Sports publikoi Kupën e Botës 98, lojën e parë ndërkombëtare të futbollit pas marrjes së të drejtave nga FIFA. Loja u bë një hit në mesin e fansave të lojërave video.

Dështimet

Pasi magjepsi turmën me lojën e tij para finales, Ronaldo nuk u pa askund në fushë në finale, duke çuar në teori konspirative dhe hetime.

Arabia Saudite dhe Koreja e Jugut pushuan trajnerët e tyre pasi humbën dy ndeshjet e para në grup.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu