Britania të dërgojë më shumë trupa në Kosovë, Kurti bën paralajmërimin e fortë

Kryeministri i Kosovës i ka bërë thirrje Britanisë së Madhe që të dërgojë më shumë trupa për të mbrojtur kombin e tij, pasi ai pretendon se Serbia është në një pozicion të përsosur për të sulmuar.

Albin Kurti tha për The Telegraph në një intervistë në zyrën e tij në Prishtinë, kryeqytetin e vendit, se prania ‘simbolike’ e NATO-s në Kosovë nuk ishte e mjaftueshme për të penguar Beogradin nga pushtimi.

Vetëm këtë javë, lideri i Serbisë Aleksander Vuçiç la të kuptohet se ai dëshironte të rimerrte Kosovën, duke pretenduar se qeveria e tij do të ‘presë momentin më të mirë të mundshëm dhe ne do të shfrytëzojmë mundësinë tonë’.

Lideri tha se Britania e Madhe, si anëtare e NATO-s, ka përgjegjësi për ta ndihmuar Kosovën.

Ai tha: “Mbretëria e Bashkuar është pjesë e NATO-s dhe ata veprojnë e operojnë në atë mënyrë. Unë besoj se duhet të ketë më shumë trupa të NATO-s në Kosovë.’

NATO ka afërsisht 4000 trupa në Kosovë, të cilët kanë qenë atje që nga vitet 1990 pas shpërthimit të Luftës së Kosovës.

Ushtria e Mbretërisë së Bashkuar luajti një rol vendimtar në koalicionin e NATO-s që ndihmoi Kosovën të fitonte pavarësinë e saj.

Dhe Mbretëria e Bashkuar merr pjesë aktive në përpjekjet paqeruajtëse në Kosovë, me 400 trupa që shërbejnë në një kontingjent të përhershëm në vend dhe 45 trupa të tjera britanike janë përfshirë në përpjekjet paqeruajtëse të udhëhequra nga NATO, të cilat ngadalë po fillojnë të mbyllen.

Në tetor, 200 ushtarë të tjerë britanikë, si dhe qindra automjete, iu bashkuan kontingjentit prej 400 trupash për një stërvitje vjetore stërvitore. Që atëherë ata janë larguar nga rajoni.

Kurti tha se siguria dhe stabiliteti i Kosovës është i lidhur drejtpërdrejt me sigurinë e Perëndimit, duke pasur parasysh lidhjet e ngushta të Serbisë me Rusinë.

“Për shkak të kërcënimit që Serbia po na paraqet dhe për shkak të lidhjeve të shumta me Kremlinin, të kemi më shumë kapacitete dhe aftësi për ushtrinë dhe policinë tonë dhe më shumë trupa të NATO-s do të rriste sigurinë e vendit tonë dhe të rajonit,” tha Kurti.

“Besoj për aq kohë sa Serbia nuk e njeh Kosovën, përderisa Serbia mban 48 baza operative rreth vendit tonë dhe përderisa Serbia është aleate e ngushtë e Kremlinit, duhet të ketë më shumë kapacitete nga ana jonë dhe më shumë trupa të NATO-s.”

Edhe pse Serbia e ka paraqitur zyrtarisht veten si një kandidate për anëtarësim në Bashkimin Europian, ajo ende ka ruajtur një marrëdhënie me Rusinë, gjë që i ka bërë shtetet në të gjithë Perëndimin të jenë jokomodë.

Rusia ka mbështetur vazhdimisht kundërshtimin e Serbisë ndaj pavarësisë së Kosovës.

Një raport i Komisionit Europian i vitit 2023 zbuloi se Serbia “nuk është bërë pjesë e asnjë mase kufizuese kundër Rusisë, as nuk ka mbështetur shumicën e deklaratave të Përfaqësuesit të Lartë në lidhje me Rusinë dhe Ukrainën”.

Raporti zbuloi gjithashtu se Serbia nuk e mbështeti BE-në në masat ndëshkuese kundër Kinës, Bjellorusisë dhe Iranit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu