Çitaku: Audienca jonë është Uashingtoni dhe Brukseli, jo Serbia

Nënkryetarja e Partisë Demokratike e Kosovës, Vlora Çitaku ka reaguar sot lidhur me dialogun Kosovë-Serbi dhe zhvillimet e fundit. Çitaku marr shkas nga deklarata e Frank Wisner, ish-përfaqësues special i SHBA-së për bisedimet Kosovë-Serbi, i cili theksoi se për Kosovën është më mirë të mos përqendrohet shumë në njohjen e pavarësisë nga Serbia, tha se audienca jonë janë Uashingtoni dhe Brukseli, jo Serbia.

Lexoni të plotë postimin e saj:

“Po e ripërsëris, audienca e Kosovës në dialogun Kosovë – Serbi nuk është Vuçiqi. Serbia edhe mund të mos pajtohet me marrëveshjen përfundimtare me njohjen reciproke në qendër.

Tek e fundit, nuk janë pajtuar as në Rambuje (marrëveshje e cila na e solli lirinë) e as në Vjenë (marrëveshje e cila na e solli pavarësinë).

Audienca jonë janë Uashingtoni dhe Brukseli. Ata duhet t’i bindim se jemi serioz dhe të përgatitur. Ata mbajnë çelësin e anëtarësimit të Kosovës në BE dhe NATO. “- shkruan ajo.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu