Dorëheqjet e tre policëve serbë, Osmani: Rezultat direkt i kërcënimeve të vazhdueshme nga Serbia

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, për dorëheqjet e tre policëve serbë ka thënë se është rezultat i drejtpërdrejtë i kërcënimeve dhe frikësimeve të vazhdueshme nga Serbia.

Ajo përmes një postimi në Tëitter, ka thënë se këto presione pasqyrojnë taktikat e Millosheviçit.

Dorëheqja e policëve të komunitetit serb është rezultat i drejtpërdrejtë i kërcënimeve dhe frikësimeve të vazhdueshme nga Serbia – një dëshmi se politikat e saj vazhdojnë të pasqyrojnë taktikat e Millosheviqit”.

“Ne do të vazhdojmë të sigurojmë gjithëpërfshirje në të gjitha institucionet dhe një 🇽🇰 më të sigurt për të gjithë”, ka shkruar Osmani në Twitter.

Për këto dorëheqje i shqetësuar është shprehur edhe shefi i EULEX’it në Kosovë, Giovanni Pietro Barbano. Po ashtu edhe ambasadori gjerman, Jorn Rohde, ka reguar duke thënë se një shtet multi-etnik duhet ta ketë edhe policinë e tillë.

Disa serbë vullnetarisht u bën pjesë e institucionit të Policisë, por ata morën kundërshtime nga eksponentët e dhunshëm në Veri.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu