E frikshme: Nuk do ta besoni cili është qyteti më i nxehtë në botë, temperaturat arrijnë në 50°C dhe zogjtë bien nga qielli

Ekziston një vend, ku ka qytetin më të nxehtë, saqë zogjtë mund të shihen duke rënë të vdekur nga qielli, madje ka edhe ajër të kondicionuar jashtë në rrugë.

Qyteti i Kuvajtit në Lindjen e Mesme konsiderohet qyteti më i nxehtë në tokë, duke arritur temperaturat mbi 50°C. Është kaq rrëqethëse, sa vendasit e kanë përshkruar vapën si ‘të pabanueshme’ gjatë verës.

Mërkuri fillon të rritet në Kuvajt në maj dhe vazhdon gjatë gjithë muajve të verës. Vetë qyteti i Kuvajtit është një metropol betoni, dhe si i tillë, ruan nxehtësinë. Qyteti, i cili njihet për rezervat e mëdha të naftës, ka gjithashtu reshje të pakta shiu që i përkeqëson gjërat edhe më shumë.

Temperatura më e lartë e regjistruar nga stacioni i motit Mitribah i Kuvajtit, i cili rreth 90 minuta jashtë qytetit të Kuvajtit, është 54°C. Mungesa e lagështirës ka sjellë stuhi rëre të cilat po bëhen më intensive çdo vit, duke e bërë vapën të ndihet edhe më shumë.

Si e përballojnë Kuvajti nxehtësinë 50°C+?

Tre milionë banorët e qytetit të Kuvajtit priren të qëndrojnë brenda në shtëpi, makina dhe zyra me ajër të kondicionuar dhe kufizojnë sasinë e kohës që kalojnë jashtë. Ka edhe shumë qendra tregtare të brendshme, duke përfshirë një rrugë të tërë të veshur me palma. Kremi kundër diellit dhe dushi i ftohtë janë sigurisht një domosdoshmëri, megjithëse dielli mund të ngrohë tubat. Qeveria e Kuvajtit ka lejuar gjithashtu funeralet të mbahen natën në vend të ditës për të shmangur diellin shtypës.

Megjithatë, kafshët nuk janë aq me fat kur bëhet fjalë për t’i shpëtuar vapës, vendasit kanë raportuar se kanë parë zogj që bien të vdekur nga qielli dhe pëllumba që përpiqen të qëndrojnë gjallë duke u grumbulluar së bashku në hije për të mbajtur qetësinë. Një gjë pozitive e të jetuarit në qytetin më të nxehtë në botë është se gjatë muajve të verës, qyteti – dhe veçanërisht rrugët – janë mjaft të qeta, ku shumë njerëz largohen nga qyteti dhe kthehen kur temperaturat ulen.

Por, edhe kur qyteti i Kuvajtit nuk po përballet me nxehtësi rekord, temperaturat mesatare janë ende goxha të larta, duke arritur në 45°C. Në një forum Quora, njerëzit që e kanë përjetuar atë, ndanë disa përshkrime si është të jetosh në temperatura mbi 50 gradë. Abishek Mishra shkroi: Është e padurueshme. Unë jetoj në Gandhinagar, Gujrat, ku temperatura shkon deri në 50 gradë. Është vërtet e vështirë të tolerosh temperatura të tilla. Pra, kur zgjoheni në orën 7-8 të mëngjesit, tashmë jeni duke u larë në djersë. Më pas, kur shkoni në tualet për një banjë, ju keni vetëm ujë të nxehtë.

“Është si të kesh një sauna në banjën tënde.”

Një tjetër post, Chris Mason, shkroi: “Ndërsa punoja në Oman, temperatura e pistës arriti në 50 disa herë.

“Nxehtësia e thatë nuk ishte problemi më i madh. Era merrte rërën dhe bashkë me nxehtësinë më dukej sikur dikush më mbante një tharëse flokësh në fytyrë. Më digjej lëkura dhe duhej të vishja pantallona dhe të përvesha mëngët. Syzet e diellit ishin thelbësore.

Çfarë ndikimi kanë temperaturat e larta në trupin e njeriut?

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ekspozimi ndaj nxehtësisë po rritet për shkak të ndryshimeve klimatike dhe kjo tendencë do të vazhdojë. Globalisht, ngjarjet ekstreme të temperaturës janë vërejtur të rriten në frekuencën, kohëzgjatjen dhe madhësinë e tyre. Vetëm në vitin 2015, 175 milionë njerëz të tjerë u ekspozuan ndaj valëve të të nxehtit në krahasim me vitet mesatare.

Periudhat e zgjatura të temperaturave të larta të ditës dhe natës mund të krijojnë stres fiziologjik në trup, i cili përkeqëson shkaqet kryesore të vdekjes në nivel global, duke përfshirë sëmundjet e frymëmarrjes dhe kardiovaskulare, diabetin dhe sëmundjet renale. Kalimi i kohës jashtë në vapë kaq të larta është gjithashtu i rrezikshëm. Lëkura e ekspozuar nën diell mund të digjet dhe goditjet nga nxehtësia, dhimbjet e kokës dhe të fikët janë një rrezik.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu