E mbajti vezën mbi zjarr dhe më pas e futi në ujë të ftohtë, para syve të tij u krijua një shtresë e shndritshme e argjendtë (VIDEO)

Këtë eksperiment do të dëshironi ta provoni në shtëpi pasi që ta shikoni videon që zgjatë një minutë. Bëhet fjalë për një “shtresë të argjendtë të krijuar rreth vezës”.

Fillimisht e merrni vezën dhe e vëni mbi qiririn e ndezur, natyrisht duke e mbajtur me një vegël të metaltë në mënyrë që të shmangni djegien e dorës nga temperatura e madhe, transmeton Telegrafi.

Më pas duhet të prisni derisa veza të merr ngjyrën e zezë. Pasi këtij procesi, e futni vezën në një gotë me ujë të ftohtë. Rezultatet janë mbresëlënëse.

Shikoni videon dhe mësoni shpjegimin shkencor se pse ndodh një gjë e tillë. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu