E ndiqte ariu, 31-vjeçares i ndodh e papritura

Një grua 31-vjeçare nga Bjellorusia ka vdekur pasi u ndoq nga një ari në veri të Sllovakisë, thanë zyrtarët. Shërbimi i Shpëtimit Malor Sllovak tha se trupi i gruas ishte nxjerrë nga pylli në malet Tatras të ulët të Sllovakisë të premten në mbrëmje.

Ajo kishte qenë duke ecur me një shoqërues mashkull kur ata u sulmuan nga një ari. Sipas burrit, ai dhe gruaja u larguan në drejtime të ndryshme. Zona ka pyje të dendur dhe lugina të thepisura. Autoritetet sllovake thanë se të dy po ecnin në Luginën Demänovská kur u ndoqën. Trupi i gruas u zbulua nga një qen kërkimi pak pasi shoqëruesi i saj shkoi për ndihmë. Ariu ishte ende afër dhe u frikësua nga Shërbimi i Shpëtimit Malor me të shtëna paralajmëruese nga një armë. Mbetet e paqartë se si vdiq gruaja – nëse ajo ra për vdekje apo u vra nga ariu.

Zëvendësministri i Mjedisit tha se nëse do të ishte ky i fundit, autoritetet do ta bënin menjëherë publik këtë informacion dhe nuk do ta fshihnin. Ka pasur një numër të sulmeve të arinjve në vitet e fundit, duke përfshirë një sulm fatal në vitin 2021, i raportuar të jetë i pari në Sllovaki për një shekull. Anëtarët e qeverisë së re populiste nacionaliste të Sllovakisë janë shprehur kundër asaj që ata thonë se është mbrojtje e tepruar e mjedisit të BE-së për grabitqarët si ujqërit dhe arinjtë, të cilët janë kthyer në Sllovaki nëpërmjet maleve Karpate në dekadat që nga rënia e komunizmit në 1989.

Arinjtë janë të zakonshëm në të gjithë vargun malor të Karpateve, që shtrihen nga Rumania në Ukrainën perëndimore deri në Sllovaki dhe Poloni. Ministria e Mjedisit tha se së bashku me Rumaninë do të paraqesë një propozim në Këshillin e ardhshëm të Ministrave të Mjedisit të BE-së për të riklasifikuar arinjtë në listën e specieve të mbrojtura, pasi numri i tyre nënkupton se ata nuk janë më të rrezikuar dhe mund të asgjësohen në mënyrë selektive. Studiuesit megjithatë thonë se nuk ka pasur asnjë shpërthim në popullatën e vlerësuar të arinjve të Sllovakisë, e cila sipas tyre mbetet e qëndrueshme në rreth 1,275.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu