Erdogan merr vendimin, nënshkron protokollin për anëtarësimin e Suedisë në NATO

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paraqiti sot në Asamblenë Kombëtare një projektligj për ratifikimin e pranimit të Suedisë në NATO, njoftoi presidenca turke.

Protokolli i pranimit të Suedisë në NATO u nënshkrua më 23 tetor 2023 nga presidenti Recep Tayyip Erdogan dhe u dërgua në Asamblenë e Madhe Kombëtare”, thuhet në postimin e presidencës në platformën X.

Në njoftim nuk jepen detaje të tjera.

Vihet re se Suedia dhe Finlanda aplikuan për t’u anëtarësuar në NATO vitin e kaluar pasi Rusia pushtoi Ukrainën. Anëtarësimi i Finlandës u vulos në prill, duke shënuar një zgjerim historik të bllokut të mbrojtjes perëndimore, por aplikimi i Suedisë u bllokua nga Turqia dhe Hungaria.

Të 31 aleatët e NATO-s duhet të miratojnë anëtarësimin e Suedisë.

Kujtohet se më 13 tetor, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, kishte deklaruar se Turqia i konfirmoi Aleancës së Atlantikut të Veriut angazhimin e saj për të ratifikuar pranimin e Suedisë në organizatën ndërkombëtare, siç parashikohej në një marrëveshje të lidhur në samitin e aleancës në Vilnius në korrik.

Në takimin e ministrave të mbrojtjes të NATO-s të mbajtur më 11 dhe 12 tetor në Bruksel, u bë presion mbi Hungarinë dhe Turqinë për të ratifikuar anëtarësimin e Suedisë në aleancë sa më shpejt të jetë e mundur, tha një burim i AFP-së për informacionin.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu