F-16 do të ndikojnë në rrjedhën e luftës në Ukrainë? Ja çfarë parashikon shefi i NATO-s

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se ndërsa F-16 do të forcojnë ushtrinë e Ukrainës, aeroplanët luftarakë nuk do të bëjnë një ndryshim drastik në luftën e Kievit kundër Rusisë.

Stoltenberg e bëri parashikimin gjatë një interviste me gazetën gjermane Bild, gjatë së cilës ai për diskutoi aleatët e NATO-s që furnizojnë Ukrainën me F-16 dhe trajnojnë pilotët ukrainas, shkruan Newsweek.

Menjëherë pasi presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë në shkurt 2022, zyrtarët e Kievit filluan t’u bëjnë thirrje aleatëve të tyre perëndimorë që t’u japin atyre F-16 të prodhuar nga Lockheed Martin, të cilët konsiderohen të jenë ndër aeroplanët më të aftë ushtarakë me shumë role në botë.

Dhe megjithëse aleatët e Kievit fillimisht i rezistuan kërkesave për aeroplanë, disa vende vitin e kaluar u angazhuan për të ofruar F-16 për Ukrainën, megjithëse afatet kohore për mbërritjen e tyre mbeten të paqarta.

Por ndërsa disa zyrtarë të Kievit i janë referuar F-16-ve si armë të mundshme që ndryshojnë lojën për mbrojtjen e tyre, Stoltenberg nuk është i bindur se vetëm aeroplanët do të ndryshojnë luftën.

Një sistem i vetëm nuk mund ta ndryshojë situatën në fushën e betejës”, ka thënë Stoltenberg për Bild, sipas një përkthimi në anglisht nga gazeta online ukrainase European Pravda.

Shefi i NATO-s vazhdoi: “Ky nuk është një plumb argjendi që mund të ndryshojë rrjedhën e luftës”. Ndërsa F-16 mund të mos ofrojnë një zgjidhje vendimtare për mbrojtjen e Ukrainës, Stoltenberg tha se aeroplanët janë megjithatë “të rëndësishëm” për ushtrinë e Kievit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu