Finlanda dhe Suedia bëjnë thirrje për më shumë sanksione kundër Rusisë

Finlanda dhe Suedia kanë kërkuar që Bashkimi Europian shtojë sanksionet kundër Rusisë pas vdekjes në burg të liderit të opozitës ruse Alexei Navalny, tha sot ministri i Jashtëm suedez Tobias Billstrom.

“Ajo që ne shohim është se vdekja e Alexei Navalny është e lidhur qartë me lidershipin në Rusi, prandaj duhet të rrisim sanksionet që synojnë veçanërisht ata që janë përgjegjës për vdekjen e tij,” tha Billstrom në një konferencë të përbashkët shtypi, me homologen e tij finlandeze, Elina Valtonen.

“Ne gjithashtu besojmë se sanksionet në tërësi, paketa e sanksioneve, duhet të zgjerohet, sepse ne po shohim se sanksionet po bëjnë një ndryshim në drejtim të aftësisë së Rusisë për të zhvilluar luftën e saj të paligjshme kundër Ukrainës”, tha Billstrom.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu