Flota ruse nis stërvitjet në Paqësor, 40 anije luftarake të përfshira

Flota ruse në Paqësor ka filluar një seri stërvitjesh njëjavore që përfshin më shumë se 40 anije luftarake dhe 20 avionë, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS të premten, duke cituar Ministrinë e Mbrojtjes.

Stërvitjet, të cilat do të zhvillohen deri më 10 qershor, do të përfshijnë anije që kërkojnë për “nëndetëset e një armiku” dhe “përpunojnë organizimin e mbrojtjes ajrore për grupet taktike të anijeve për të kryer ushtrime stërvitore luftarake në objektivat sipërfaqësore dhe ajrore”, tha Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë, sipas TASS.

Anija e komandës ruse Marshal Krylov, fregata Marshal Shaposhnikov dhe një grup anijesh dhe korvetash të mëdha anti-nëndetëse, anije të vogla anti-nëndetëse, minahedhës, anije raketore dhe anije mbështetëse do të operojnë të gjitha në zonat e përcaktuara të Oqeanit Paqësor gjatë stërvitjet, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Stërvitjet vijnë ndërkohë që sot bëhen 100 ditë të luftës në Ukrainë. Ushtria ukrainase ka pohuar se njësitë ruse kanë “pësuar humbje të konsiderueshme në fuqi punëtore dhe pajisje” që nga fillimi i luftës në fund të shkurtit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu