Fluturimi i dy avionëve amerikanë bombardues B52 fut në “sherr” Greqinë me Turqinë

Ministria e Mbrojtjes greke mohon kategorikisht pretendimet e palës turke në lidhje me fluturimin e djeshëm të avionëve amerikanë B-52 në FIR të Athinës dhe nënvizon se përgjimi i avionëve turq F-16 nga gjuajtësit grekë mbi Karpathos është bërë në përputhje me rregullat ndërkombëtare.

Në një deklaratë të martën, Ministria e Mbrojtjes e konsideroi të rremë çdo përshkrim tjetër të ngjarjeve dhe sqaroi si më poshtë:

– Pas konsultimit dhe marrëveshjes ndërmjet GEETHA dhe Komandës Ajrore të NATO-s (AIRCOM), mesditën e datës 22 gusht 2022, u zhvillua një fluturim i avionëve amerikanë B-52 në FIR Athinë.

– B-52 hynë nga kufiri jugperëndimor i FIR-it të Athinës për të dalë prej tij në perëndim të Megistis. Fluturimi i avionëve në fjalë u zhvillua si pjesë e një demonstrimi të kohezionit dhe solidaritetit ndëraleat.

– Ndërsa lëvizja e B-52-ve nuk synohej të shoqërohej me avionë luftarakë, siç ka ndodhur herë të tjera në të kaluarën, pesë shtigje të panjohura ajrore u zhvendosën në lindje të Karpathos, duke ndërhyrë në itinerarin e B-52, në të njëjtën kohë duke shkelur rregullat e trafikut ajror për shkak të dështimit të paraqitjes së një plani fluturimi.

– Katër avionë luftarakë PAF F-16 u ngritën menjëherë nga Kreta, e cila identifikoi pistat e panjohura si avionë luftarakë turq F-16 të armatosur, të cilët u kapën në përputhje me rregullat ndërkombëtare dhe praktikën standarde.

– Për këtë çështje janë njoftuar autoritetet kompetente të NATO-s dhe SHBA-së.

“Çdo përshkrim tjetër i ngjarjeve përkatëse është i rremë”, përfundon në deklaratën e saj Ministria e Mbrojtjes Kombëtare greke.

Vihet re se burime të Ministrisë së Jashtme turke pohojnë se avionët luftarakë grekë kanë ngacmuar qëllimisht luftëtarët e Ankarasë që merrnin pjesë në një mision të NATO-s.

Sipas agjencisë së lajmeve Anadolu duke cituar informacione nga Ministria e Mbrojtjes së Turqisë, bëhet fjalë për avionë luftarakë grekë që bllokuan qëllimisht radarin për të parandaluar dërgimin e avionëve luftarakë turq, të cilët po kryejnë një mision të rëndësishëm të NATO-s.

Gjithashtu, Ankaraja pohon se çështja iu komunikua autoriteteve të NATO-s nga Ministria Turke e Mbrojtjes së Turqisë dhe se atasheu ushtarak grek u thirr për të dhënë shpjegime.

“Duke theksuar se një ngacmim i tillë është i papajtueshëm me aleancën, burimet theksuan se Greqia po kërkon të përshkallëzojë tensionet,” thanë turqit duke përmendur nismat diplomatike.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu