“Fundosi” Argjentinën me perlën e tij, kush është Al Dawsari

Kush është Salem Al-Dowsari , lojtari që shënoi golin vendimtar kundër Argjentinës? Numri 10 mbi supe, ai është një mesfushor sulmues që mund të luajë edhe si anësor sulmues. Aftësitë teknike u panë te goli kryevepër me Argjentinën, goli numër 18 me kombëtaren saudite.

SHOK EKIPI ME GIOVINCO – Ai u rrit në futboll në Al Hilal dhe ishte shoku i skuadrës së Sebastian Giovinco për dy vjet. Në shtëpi ai është një nga lojtarët më të njohur, aq sa në vitin 2021 u zgjodh lojtari më i mirë në Ligën e Kampionëve të Azisë, të fituar nga skuadra e tij.

EKSPERIENCA NË SPANJË – Çuditërisht ai është ndër të paktët saudit që kanë shërbyer në Evropë. Kjo pas një marrëveshjeje mes Federatës së Futbollit të vendit të tij dhe La Liga-s, një bashkëpunim që ka lejuar 9 lojtarë të stërviten dhe, në skenarin më të mirë, të mbledhin një pjesë të vogël të paraqitjeve në kampionatin spanjoll, me qëllim që të përmirësohen teknikisht dhe taktikisht dhe të prezantohen për Kupën e Botës 2018 të përgatitur më së miri. Në të gjitha këto, LaLiga pa si një mundësi për rritje për sa i përket dukshmërisë në Lindjen e Mesme. Në rastin e Al-Dossari (gjithashtu i shkruar Al-Dawsari) destinacioni ishte Villarreal, ku ai grumbulloi vetëm një paraqitje, 33 minuta kundër Real Madridit.

KATËR VITE PARA VENDOSI NJË BOTËROR – Përvoja që ai solli me vete dhe që, pavarësisht se nuk lejoi Arabinë Saudite të kalonte fazën e grupeve të Rusisë 2018, u dha “fëmijëve të shkretëtirës” një nga kënaqësitë e pakta në Kupën e Botës. Suksesi 2-1 në derbin arab kundër Egjiptit, i vendosur në kohën e limitit nga Al-Dossari. Para kësaj, Arabia Saudite kishte fituar vetëm dy ndeshje të tjera në Kupën e Botës, të dyja në vitin 1994, kundër Marokut dhe Belgjikës.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu