Grafa etnike në letërnjoftime, Kasami takoi euroambasadorin Geer

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami ka takuar sot ambasadorin e BE-së në Shkup, David Geer.

“Ishte knaqësi e veçantë që sot me deputetin e parlamentit të Maqedonisë së Veriut, Kastriot Rexhepin të presim në takim ambasadorin e BE-së në vend, shkëlqësinë e tij, David Geer. Me ambasadorin biseduam mbi aktualitetin politik në vend dhe për kontributin e Lëvizjes BESA në qeveri si dhe procesin e integrimit të vendit në BE”, theksoi Kasami.

Ai njoftoi se me euroambasadorin Geer ka biseduar edhe për propozim ligjin për grafën etnike në letërnjoftime, ku edhe njëherë është shprehur qëndrimi i Lëvizjes BESA se grafa etnike nuk është pengesë për integrimin e vendit në BE dhe është një vlerë shtesë në shprehjen e përkatësisë etnike që do të kontribon në mirëbesim dhe kultivimin e marrëdhënieve të mira ndëretnike.

“Si subjekt politik, në asnjë moment nuk e vendosim në pikëpyetje përkushtimin e vendit drejt BE-së, sepse është opsioni i vetëm për Republikën e Maqedonisë së Veriut. Qëndrimi jonë përballë politikave të BE-së mbetët i pa lëkundur dhe miqësia jonë është lidhur ngushtë sepse vetëm nëpërmjet anëtarsimit të vendit në BE, mund t’i përqafojmë vlerat Evropiane.”, theksoi Kasami.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu