Greqia do të zgjerojë gardhin përgjatë kufirit me Turqinë

Fabrika e traktorëve me rrota Minsk në forumin e Ushtrisë 2022 në rajonin e Moskës demonstron transportuesin e blinduar të personelit MZKT-690003 (В-2) – automjeti është paraqitur në madhësi të plotë – ky është prototipi i parë i testuar, raporton korrespondenti i RIA Novosti, transmeton InfoShqip.

Shpejtësia maksimale e mjetit, siç tha korrespondentit të agjencisë në stendën e OJSC MZKT, është 110 km në orë, shpejtësia maksimale e notit është 10 km në orë, makina peshon 22 tonë. Siç u tha për RIA Novosti në stendën e kompanisë, makina u prezantua vitin e kaluar, në Army-2022 ajo tashmë është shfaqur si një prototip që ka kaluar të gjitha testet e nevojshme dhe është gati për shitje.

Automjeti ka një trup të blinduar plotësisht të salduar, dhe transportuesi i personelit të blinduar përfshin gjithashtu sedilje që thithin energji dhe një dysheme të varur, e cila lejon zbutjen e valës së goditjes gjatë një shpërthimi. Automjeti është i destinuar për transferimin e personelit dhe, përveç kësaj, mund të sigurojë mbështetje zjarri për njësitë ajrore në betejë, si dhe të kundërshtojë automjetet e blinduara.

Nga data 15 deri më 21 gusht mbahet forumi ndërkombëtar ushtarako-teknik “Army-2022”. Për të janë planifikuar rreth 300 ngjarje, të cilat mbahen në objektet e Parkut Patriotik, terrenit të stërvitjes Alabino, aeroportit Kubinka, si dhe në të gjitha zonat ushtarake dhe Flotën Veriore – në total në më shumë se 30 rajone të Rusisë. Në forum marrin pjesë delegacione ushtarake nga 72 vende./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu