Greqia nuk gjen paqe, pas zjarreve është përfshirë nga përmbytjet në disa zona

Nga zjarret shkrumbuese në stuhi të furishme. Greqia Perëndimore dhe Qendrore është goditur nga Stuhia Daniel që ka përmbytur shtëpi, rrugë e biznese ndërsa një person humbi jetën pas shembjes së një muri.

Mediat greke raportojnëpër 5 persona të zhdukur.

Qytetaret kanë marrë me qindra telefonata nga qytetarë që kërkojne ndihmë ndërsa më shumë se 77 ekipe të zjarrfikësve po operojnë në terren në kushte të pafavorshme.

Situata më e keqe e stuhisë paraqitet në Volos dhe në zonen malore afër Pelonit.

Pamjet e publikuara në rrjetet sociale tregojnë përmbytjet masive dhe rrjedhen e ujit që merr automjetet përpara.

Ekipet e emergjencave civile kanë evakuar 94 persona në një shtëpi të moshuarish në Volos si dhe një qendër shëndetësore në fshatin Argalasti.

Në orët në vijim Stuhia Daniel pritet të godasë edhe qytete të tjera të Greqisë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu