Gruevski dhe Zaev përveshin mëngët, ku humbën liderët shqiptarë?!

Pas fatkeqësive natyrore të ndodhura në Shkup, ku humbën jetën dhjetra persona, nuk munguan mesazhet ngushëlluese qoftë të lidershipit apo të shoqërisë civile. Ajo që erdhi disi e pazakontë, ishin veprimet e lidershipit maqedonas.

Që të dy liderët e dy partive më të mëdha maqedonase, Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev, ditën që lamë pas nuk u mjaftuan vetëm me ngushëllime dhe vizita, por shkuan më tej, përveshën mëngët dhe ju futën punës. Pak rëndësi ka prapavija e veprimeve të tyre, ajo që shqetëson është heshtja dhe pasiviteti i lidershipit shqiptar.

Një veprim të tillë jo që nuk ndërmori asnjëri nga liderët shqiptarë, por ato as nuk i vizituan vendet e përmbytura. As Ali Ahmeti, perfaqësuesi i shqiptarëve në qeveri, as Menduh Thaci, kryetari i partisë më të madhe opozitare shqiptare, nuk ishin prezent në vendin e fatkeqësisë, edhe pse të prekur nga fatkeqësia nuk ishin vetëm maqedonasit, por edhe shqiptarët.

Shqiptarët e dëmtuar nga fatkeqësitë natyrore, u diskriminuan në ndarjet e ndihmave, ku u bë një ndarje jo proporcionale dhe e njëanëshme, tashmë ata u braktisën nga përfaqësuesit e tyre politikë, të cilët asnjëherë nuk u kanë bërë një përfaqësim dinjitoz, kësaj here ishin inekzistent, dhe i lanë votuesit e tyre në mëshirën e fatit. /InfoShqip.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu