Ja pse qeveria e re me pro-rusë e pro-serbë e Malit të Zi do jetë jetëshkurtër, ndizet konflikt i fortë mes dy kryeministrave, mijëra protestues ngrihen “në këmbë”, paralajmërohet dhe Vuçiç “me thyerje dhëmbësh”

Kuvendi i Malit të Zi zgjodhi qeverinë e re të propozuar nga mandatari Millojko Spajiç. Por që tani ka plasur debati, i cili filloi pak para mesnatës dhe zgjati deri në agim, u karakterizua nga refuzimi i Spajiçit për të paraqitur një raport për programin e Qeverisë në parlament. Opozita e cilësoi veprimin e kryeministrit si poshtërim të parlamentit dhe shkelje të Kushtetutës, e cila parashikon detyrimin për paraqitjen e programit. Analistët janë shprehur së fundmi se kjo qeveri nuk e ka të gjatë për shkak të përbërjes së saj, të rrymave dhe orientimeve të ndryshme duke pasur parasysh se aty marrin pjesë edhe parti që janë me orientim të kundërt evropian, si pro-ruse e pro-serbe.

Përplasja e kryeministrave

Seanca u karakterizua edhe nga një konflikt mes dy kryeministrave. Ish-kryeministri malazez Dritan Abazoviç tha se qeveria e tij ka arritur rezultate të shkëlqyera, pavarësisht njoftimeve se raporti i progresit i Komisionit Evropian mund të jetë negativ. Abazoviç akuzoi Spajiçin për planifikimin e borxheve të mëdha dhe marrjen e kompensimeve prej tyre, gjë që Spajiç e mohoi, duke thënë se këto ishin “të pavërteta”.

Qëllimi i parë i Qeverisë Spajiç është konsolidimi fiskal për shkak të, siç u tha, racionalizimit të kostove, dhe fokus i veçantë do të jetë reforma e sistemit të pensioneve dhe shëndetësisë. Prioritetet kryesore të politikës së jashtme janë anëtarësimi i plotë i Malit të Zi në Bashkimin Evropian, anëtarësimi aktiv në NATO dhe përmirësimi i marrëdhënieve të mira fqinjësore, raporton Radio Slobodna Evropa. Spajiç tha gjithashtu se një nga prioritetet e Qeverisë është reforma në drejtësi dhe themelimi i Gjykatës Speciale për rastet e korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Kryetari i PES tha se një nga pengesat kryesore të qeverive të kaluara ishte bashkëpunimi i dobët me parlamentin dhe tha se qeveria do të ishte pro bashkëpunimit konstruktiv me opozitën, por edhe se nuk do të lejonte mbijetesë”, siç e cilësoi ai seancën gjithë natën. “Kjo lloj torture që i mbijetuam, pas një prezantimi fanatik, maratonë, ne nuk do t’i ekspozohemi më në të ardhmen. Sa herë që njohim një qëllim konstruktiv, ne absolutisht duam të punojmë me opozitën. Por kur njohim dëshirën për pengim dhe mbijetesë, nuk do ta lejojmë”, tha ai.

Protesta jashtë

Qeveria e re e Malit të Zi është formuar përkundër protestave që u zhvilluan mbrëmjen e së hënës në Podgoricë. Protestat u mbajtën pasi lideri i krahut të djathtë Andrija Mandiq u zgjodh kryetar i parlamentit malazez. Disa mijëra njerëz u mblodhën para Parlamentit të Malit të Zi nën sloganin “Së bashku!”. Ata mbanin pankarta me mesazhet “Vuçiç, do të thyesh dhëmbët në Mal të Zi”, “E humbëm Luftën e Dytë Botërore” dhe “Jo qeverisë çetnike”. Një nga organizatoret e takimit, Jelena Markoviq nga Partia Liberale, tha se zgjedhja e Mandiqit është tregues i rrënimit të institucioneve shtetërore në Mal të Zi. “Duka çetnik i përket partisë që promovon errësirën përmes klerofashizmit, nacionalizmit… Ne do ta mbrojmë dhe mbrojmë Malin e Zi”, tha Markoviq. Në protestë u bë e ditur se nuk do ta pranojnë Mandiçin për kryetar të Kuvendit dhe se kërkojnë nga Spajiq që të shtyhet regjistrimi i popullsisë dhe të pranohen të gjitha kërkesat, ose do të pasojë bojkot i ashpër. Spajiç e ka shtyrë listën për më 30 nëntor, siç mëson Vijesti.me. Ambasada e SHBA-së në Mal të Zi tha se do të mbështesë dhe njohë veprimet konstruktive të Kuvendit dhe Qeverisë së re, por gjithashtu shprehu shqetësimin për aktivitetet që kundërshtojnë vlerat euroatlantike dhe pengojnë përparimin drejt integrimit në BE. “Si aleat i NATO-s, ne jemi të shqetësuar se partitë që historikisht nuk i mbështesin këto synime mund të pengojnë përparimin e Malit të Zi. Ne bëjmë thirrje për vigjilencë për të siguruar që Mali i Zi të përfitojë nga kjo mundësi historike për të realizuar potencialin e tij të plotë demokratik dhe ekonomik,” thotë ai në Njoftimi për shtyp.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu