Kovaçevski: Arsyeja që sot lirshëm shkuan në Bullgari, Mickoski dhe Apasiev ishte fal marrëveshjes që e bëmë me shtetin fqinjë

Në vendin tonë, institucionet tona kontrollojnë përsa i përket regjistrimeve. Institucionet tona nuk mund të bëjnë kontrolle në një vend tjetër. Kjo ishte përgjigja. Unë jam kryeministri që premtova se Maqedonia do të fillojë negociatat me BE-në me një gjuhë të pastër maqedonase me identitet të mbrojtur dhe çështje historike jashtë kornizës së negociatave, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski në konferencën e sotme për shtyp lidhur me regjistrimin e klubit kulturor maqedonas në Bullgari. .

Ai informoi se sot ka mbajtur mbledhjen e Qeverisë dhe nuk ka mundur të marrë pjesë në hapjen e klubit në Bullgari.

”Më vjen mirë që qytetarët e Maqedonisë, përfshirë zotërinjtë Mickoski dhe Apasiev, mund të shkojnë lirisht në Bullgari dhe të presin hapjen e një klubi kulturor. Besoj se ky është një nga përfitimet e Marrëveshjes që bëmë me Bullgarinë dhe me fillimin e negociatave me BE-në. Gëzuar që edhe opozita po e pranon këtë. E vetmja gjë që kërkoj është që të tregojmë marrëdhënie të mira fqinjësore dhe të mos ketë tensione apo konflikte të panevojshme kur bëhen vizita mes dy vendeve apo vizita në ndonjë vend tjetër”, tha Kovaçevski.

I pyetur nëse javën e ardhshme mund të vizitojë klubin “Nikola Vaptsarov” në Blagoevgrad, Kovaçevski informoi se javën e ardhshme do të jetë në Berlin, ku do të marrë pjesë në një konferencë për iniciativën e Berlinit dhe ku do të nënshkruhen marrëveshjet me vendet e tjera nga Ballkani Perëndimor. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu