Kriza e Europës: A do të ndërtohet një tubacion gazi nënujor?

Autoritetet evropiane po shqyrtojnë planet për të ndërtuar një tubacion të ri gazi që lidh Gadishullin Iberik dhe Evropën Qendrore, duke anashkaluar Francën.

Kështu ka thënë kryeministri portugez Antonio Costa, shkruan Sputnik International.

Costa tha se Komisioni Evropian e konsideron të mundur ndërtimin e një rruge alternative të gazit midis Evropës Qendrore dhe Gadishullit Iberik, raportoi gazeta portugeze online Observador.

Kryeministri thuhet se tha se plani fillestar, i cili supozonte një tubacion përmes Francës, dështoi për shkak të shqetësimeve mjedisore të qeverisë franceze. Një tubacion i mundshëm që anashkalonte Francën do të lidhë Portugalinë dhe Spanjën me Italinë dhe do të kalonte nën Detin Mesdhe.

Në fund të korrikut, transmetuesi spanjoll i radios Cadena SER citoi burime në Ministrinë e Tranzicionit Mjedisor dhe Sfidave Demografike të republikës duke thënë se Madridi po shqyrtonte ofrimin e eksporteve të gazit në Evropë përmes dy tubacioneve nëpër Pirenejtë, si dhe përdorimin e sistemit të vet të gazit për të shmangur uljen e konsumit.

BE-ja është përballur me një krizë energjetike muajt e fundit, me çmimet e gazit në rritje mes niveleve të ulëta në magazinimin nëntokësor pas dimrit të ftohtë dhe verës së nxehtë të vitit të kaluar, si dhe sanksioneve perëndimore kundër Rusisë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu