Kuriozitet që mbase nuk e keni ditur, ja sa shpesh duhet të lani xhinset

Sa shpesh lani xhinse? Sipas shefit të Levi-t, nuk duhet t’i lani pothuajse asnjëherë. CEO i Levi-T, Chip Bergh, shpjegoi se ai pastron çdo njollë në pantallona me një furçë dhëmbësh. Në një intervistë me revistën Fortune që rifilloi kohët e fundit në mediat sociale, Bergh tha se ai kurrë nuk kishte parë xhinse e tij në një makinë larëse: “Një palë xhinse të mira nuk duhet të lahen aspak në makinë, përveç rasteve të rralla.”

Ai e shpjegoi tezën e tij duke deklaruar se larja e një palë xhinse të Levi-t në të vërtetë dëmton materialin, por gjithashtu harxhon dhe ujë kot. Bergh nuk është i vetmi ekspert xhinsesh që ka dhënë këshilla të tilla. Në faqen e internetit të Hiut Denima thuhet se xhinset lahen më mirë pas gjashtë muajsh.

“Sa më gjatë të mund t’i lini pa larë, aq më mirë do të duken. Si arsye, ata deklarojnë se xhinset do të “dëmtohen” natyrshëm për shkak të uljes, mbajtjes së një telefoni celular në xhep dhe aktiviteteve të ngjashme të përditshme, të cilat, thotë ai, do t’i bëjnë ato të duken shkëlqyeshëm. Kur lahen pas një kohe, ata do të duken edhe më mirë, sepse do të lahen në ato pjesë, dhe nëse lahen vazhdimisht, ato do të zbehen plotësisht dhe do të humbin magjinë e tyre, pretendojnë ata.

Sipas këshillave të ekspertëve nga disa prodhues të mëdhenj, mund të vendosni xhinse në frigorifer brenda natës për të hequr qafe bakteret, dhe kështu aromat e mundshme të pakëndshme mbi to. Plus, thonë ata, mund t’i lini në diell për një kohë ose t’i spërkatni për të neutralizuar erërat. /tesheshi.com/

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu