Kurti: Ju tregoj problemin e madh të Serbisë

Kryeministri Kurti i tha Televizionit të Podgoricës, një ditë pas arritjes së marrëveshjes për targat në Bruksel të mërkurën, se Serbia nuk është një vend normal.

“Serbia nuk është një vend normal. E dini, ata duan të flasin për statusin e Kosovës. Ky është fundi i historisë, pasi pas verdiktit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë nuk ka më debat për statusin e Kosovës. Më 22 korrik 2010, u konkludua me kërkesë të Serbisë. Nuk ka gjykatë më të madhe në planetin tonë se ajo gjykatë. Ka përfunduar”, thotë Kurti dhe shton:

“Por ka një gjë interesante, se Serbia dëshiron të flasë për statusin e Kosovës pikërisht sepse e di që statusi i Serbisë nuk është i qartë. Ne në Ballkan nuk e dimë statusin e Serbisë. Ne e dimë statusin e Kosovës; Kosova është Republikë, shtet i pavarur, por nuk e dimë se ku fillon dhe ku mbaron Serbia(nga pikëpamja e kufijve)”.

Kurti thekson se Serbia i konsideron disa nga vendet fqinje si shtete të përkohshme.

“Kjo do të thotë se Serbia po na shkakton probleme sepse Serbia ka probleme me veten. Të gjitha problemet në Ballkan janë shprehje e problemit kryesor që Serbia ka me vetveten. Serbia nuk e di se çfarë statusi dëshiron. Ky është problemi kryesor në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Serbia duhet të bëhet një vend normal, që do të thotë se duhet të bëhet demokratike dhe duhet të heqë qafe lidhjet me Putinin në të tashmen dhe me Millosheviçin në të kaluarën”, thotë Kurti.

Ai akuzoi veçanërisht Kishën Ortodokse Serbe dhe Universitetin e Beogradit, si institucione që janë të lidhura drejtpërdrejt me Moskën dhe se ato kontrollojnë diskursin e Serbisë, në të cilin pushteti politik është vetëm një mjet. Ai akuzoi KPS-në për fundamentalizëm ortodoks. Ai foli për nomenklaturën e BIA-s dhe në përgjithësi për strukturat e inteligjencës që, siç sqaroi, kontrollojnë Serbinë.

Intervista e tij u vlerësua larg nga një gazetar i njohur boshnjak, opinionist Dragan Bursac.

“Albin Kurti nuk është vetëm politikani më i mirë dhe më i rëndësishëm shqiptar, ai është edhe lider rajonal.

“Pas kësaj(interviste), ju e keni të qartë se sa e mashtruar është Serbia dhe sa populli serb është i mashtruar me vetëdije apo pa vetëdije nga politikat e Serbisë së Madhe. Edhe sot Kosova është shumë më shtetformuese se Serbia dhe ka një shkallë shumë më të madhe pavarësie se Serbia. Dhe vërtet, Serbia nuk e di ku janë kufijtë e saj tani. Nga ky aspekt, Albin Kurti është politikani më i rëndësishëm për serbët dhe Serbinë.

Pa pranuar vizionin e tij, Serbia nuk do të mund të çlirohet nga e keqja që e ka zvarritur në fund të historisë me shekuj”, ka shkruar Bursać. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu