“Luftëtarët” turq fluturojnë mbi Egje, grekët në gatishmëri

Shtatë aeroplanë turq, prej të cilëve, 6 “luftëtarë” F-16 kanë fluturuar sot hapësirën ajrore greke. Autoritetet vendase kanë konstatuar 34 shkelje të hapësirës ajrore kombëtare duke theksuar se dy prej tyre kanë qenë të armatosur.

Nga ana tjetër, avionët grekë ishin në gatishmëri për t’iu përgjigjur çdo incidenti të mundshëm.

Sipas GEETHA, avionët turq lëvizën në Egjeun Lindor, Qendror dhe Juglindor duke kryer shkelje të trafikut ajror grek.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu