Marrëdhëniet Izrael-Turqi të tensionuara, Netanyahu tërheq diplomatët pas deklaratave të Erdoganit pro Hamasit

Marrëdhëniet mes Izraelit dhe Turqisë janë të tensionuara, për shkak të deklaratave të Erdoganit kundër Izraelit. Menjëherë pas deklaratave nxitëse të Tajip Erdogan, në të cilat ai përsëriti se Hamasi nuk është një organizatë terroriste, ndërsa e quajti Izraelin një fuqi pushtuese, ministri i Jashtëm izraelit Eli Cohen u bëri thirrje të gjithë përfaqësuesve diplomatikë të vendit të tij që të kthehen nga Turqia.

Në një postim në Twitter, Ministria e Jashtme izraelite deklaroi se kjo lëvizje po bëhet ndërkohë që po shqyrtohen marrëdhëniet Izrael-Turqi.

Ai i cilësoi deklaratat e presidentit turk si “të ashpra”.

Deklaratat e Erdoganit

Erdogan përsëriti se Hamasi nuk është një organizatë terroriste, ndërsa e quajti Izraelin një okupator.

Përpara një turme njerëzish, në një tubim mbështetës për palestinezët të organizuar sot nga partia e tij në Stamboll, Erdogan donte në mënyrën e tij të krijonte një profil lidershipi për botën myslimane.

E përsëris se Hamasi nuk është një organizatë terroriste. Izraeli është pushtuesi i Palestinës”, tha presidenti turk.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu