Mesazhet anti-perëndimore të njeriut të Vuçiçit te “vëllai i madh”

Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, i cili ndodhet për vizitë zyrtare në Moskë, ka takuar homologun Sergej Lavrov, raporton Tanjug.

Vulin theksoi se Serbia, e udhëhequr nga presidenti Aleksandar Vuçiç, nuk e harron vëllazërinë shekullore dhe se Serbia është i vetmi vend në Evropë që nuk vendosi sanksione ndaj Federatës Ruse dhe nuk u bë pjesë e histerisë antiruse, njoftoi MPB-ja.

Vulin tha se Sergej Lavrov është mik i sinqertë i Serbisë dhe popullit serb, duke shprehur mirënjohjen e madhe për Federatën Ruse për respektimin e vazhdueshëm të sovranitetit dhe integritetit të Serbisë dhe mosnjohjen e shtetit të Kosovës.

Vulin theksoi se Serbia është një vend i pavarur dhe i pavarur që i zgjedh miqtë e vet.

Rusia do të vazhdojë të mbështesë Serbinë

Ministri i Brendshëm serb theksoi se ndjen keqardhje të thellë për faktin që ministri Lavrov u pengua të vizitojë Beogradin në qershor me vullnetin e vendeve të tjera, duke theksuar se me ndalimin e vizitës zyrtare të ministrit Lavrov në Serbi, janë shkelur të gjitha parimet e së drejtës ndërkombëtare.

Lavrov nga ana tjetër theksoi se shteti rus do të vazhdojë të mbështesë Serbinë në ruajtjen e integritetit të saj territorial.

Vulin theksoi se Serbia nuk do ta harrojë kurrë ndihmën e Rusisë dhe presidentit rus Vladimir Putin, i cili me ftesë të presidentit serb Vuçiç pengoi miratimin e rezolutës britanike për Srebrenicën në Kombet e Bashkuara në vitin 2015.

Në takimin e ministrave serb dhe rus u theksua se Serbia dhe Rusia edhe në kohë sfidash të mëdha kanë marrëdhënie të jashtëzakonshme diplomatike dhe bashkëpunim të suksesshëm dypalësh, ashtu siç presidentët Vuçiq dhe Putin kanë marrëdhënie jashtëzakonisht të mira personale, thuhet në njoftim. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu