Mickoski: Është koha si para 130 vitesh, të bashkohemi nën flamurin e Maqedonisë dhe të ecim përpara

Kryetari i OBRM-PDUKM -së, Hristijan Mickoski, u ka dërguar qytetarëve urim me rastin e 23 Tetorit – Ditës së Luftës Revolucionare Maqedonase.

“23 tetori është një datë që është gdhendur në kujtesën tonë kolektive si data kur populli maqedonas u organizua për herë të parë në një organizatë për të luftuar për një shtet të lirë dhe të pavarur. Formimi i Organizata revolucionare maqedonase (ORM), e cila më vonë do të rritet dhe do të mbahet mend nga populli si OBRM, është simboli i sfidës maqedonase, i shtyrë nga dëshira për një të nesërme më të mirë”, thekson Mickoski.

Dhe sot, si atëherë në atë 23 tetor 1893, siç thotë kryetari i OBRM-PDUKM-së, na duhet ajo sfidë dhe dëshirë për një të nesërme më të mirë, pse politikat e qeverisë godasin themelet e shoqërisë, gërryejnë shtetin dhe përzënë. njerëz nga shtëpitë e tyre jashtë vendit.

Është koha, si 130 vjet më parë, të bashkohemi nën flamurin e Maqedonisë dhe të ecim përpara, t’i themi jo qeverisë që na shtyn dhe të realizojmë ëndrrën për një vend të begatë. Nëse themeluesit e OBRM-së do të ishin të rëndësishëm për formimin e shtetit Maqedonas. Është e rëndësishme për ne, pasuesit e tyre, që Maqedonia të jetë një vend i prosperuar, ku do të sundojë ligji dhe çdo individ do të ketë shanse të barabarta për sukses. Për OBRM-PDUKM-në dhe për mua personalisht është e rëndësishme që Maqedonia të përparojë dhe të arrijë lartësi të reja”, thekson Mickoski në urimin me rastin e ditës së luftës revolucionare maqedonase.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu