Mickoski: Kemi një kryeministër që mburret se kemi më shumë raste sociale, buxheti nuk është i zhvilluar dhe nuk ka investime kapitale

Kemi një kryeministër të Maqedonisë, i cili në prezantimin e buxhetit për vitin e ardhshëm, në vend që të prezantojë se sa do të investojë në shkencë, arsim, shëndetësi, ndërtimin e autostradave dhe hekurudhave, ai mburret me rritjen e pakove sociale për rritje e numrit të rasteve sociale, thotë lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarit që kërkoi koment për prezantimin e buxhetit për vitin 2023, në të cilin kryeministri maqedonas, Dimitar Kovaçevski tha se do të ketë rritje të numrit. të paketave sociale për rastet sociale, transmeton InfoShqip.

Mickoski theksoi se, sipas tij, kryeministër i suksesshëm është ai që do të thotë se nga ky vit Maqedonia nuk është shtet me shkallë më të lartë të varfërisë, e jo ai që mburret me shtimin e rasteve sociale.

Po bëhet një spektakël i diçkaje që duhet të jetë një aktivitet i rregullt i qeverisë, që do të kishte paketa sociale. Ne duhet të punojmë si shtet që të mos kemi shumë paketa sociale, duhet të kemi qytetarë të pasur. “Kryeministri që thotë se Maqedonia sivjet nuk është vendi me shkallën më të lartë të varfërisë dhe tani kam më shumë para për të investuar në zhvillimin e arsimit, shëndetësisë e kështu me radhë”, tha Mickoski, është i suksesshëm.

Imagjinoni tani, shtoi Micskoski, kryeministri të mburret me më shumë raste sociale, ndërsa theksoi se kjo nuk është normale dhe nuk është temë për konferencë për media, temë e konferencës për shtyp duhet të jetë zvogëlimi i rasteve sociale dhe rritja e numrit të qytetarëve të pasur maqedonas.

“Por në rregull, kur të them përsëri nuk ke çfarë të thuash, atëherë del dhe thua disa tema që unë vërtet nuk e di kush e këshillon të flasë. Nuk është çështje mburrje për mua nëse është rritur numri i përfituesve të ndihmës sociale, përkundrazi, për mua është çështje mburrje nëse është ulur numri i përfituesve të ndihmës sociale dhe më shumë qytetarë të pasur.

Kjo është një temë për mua. Kështu duhej të thoshte Kovaçevski, sa para do të ketë për shkencën, sa para do të ketë për shëndetësinë, sa para do të ketë për autostrada të reja, për hekurudha. Ky është thelbi, objektet e reja të energjisë. Ai mburret, del dhe thotë se do të ketë më shumë para për varfërinë. Nuk mund ta kuptoj, por mendoj se e kanë zgjedhur atë strategji, për mendimin tim është e gabuar dhe nuk është diçka për t’u mburrur, por është ashtu siç është”, tha Mickoski.

Ai theksoi se gjendja me ekonominë në vend është alarmante, nuk ka një politikë ekonomike të qëndrueshme dhe për këtë arsye biznesmenët nuk mund të bëjnë investime dhe kur nuk ka investime nuk ka zhvillim dhe ka varfëri gjithnjë e më shumë./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu